سفر نخست‌وزیر اسرائیل به روسیه

ولادیمیر پوتین و بنیامین نتانیاهو حق نشر عکس Getty Images
Image caption ولادیمیر پوتین و بنیامین نتانیاهو

قرار است بنیامین نتانیاهو، نخستوزیر اسرائیل، در مسکو با ولادمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به زودی ملاقات کند. گفته میشود موضوع محوری در این گفت و گوها حضور نظامی ایران و نیروهای طرفدار آن در سوریه است.

روسیه و ایران متفقان اصلی بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه، هستند و در طول جنگ داخلی پنج ساله در این کشور از او حمایت کرده اند.

بیشتر بخوانید:

آقای نتانیاهو قبل از سفر به مسکو به کابینه‌اش گفته است هدف از این دیدار رسیدن به توافق در مورد منازعه سوریه است.

کابینه اسرائیل گفته است در جریان ملاقات آقای نتانیاهو "مخالفت قاطع اسرائیل در مورد حضور نیرو های ایران و عاملان آن را در مرزهای شمالی آن کشور و در دریای مدیترانه در جریان مذاکرات هر گونه راه حل و فصل" در سوریه بیان خواهد کرد.

گفته می‌شود آقای نتانیاهو همچنین در نظر دارد به آقای پوتین تاکید کند که "موضوع بلندی‌های جولان نباید بخشی از گفت و گو درباره هر طرحی باشد."

دولت اسرائیل در صفحه فیسبوک خود درباره ملاقات رهبران اسرائیلو روسیه گفته است: "این یک ملاقات بسیار مهم برای امنیت اسرائیل است. پیروزی بر تروریسم داعش نمی‌تواند منجر به افزایش تروریسم توسط ایران و عاملان آن شود. ما تروریسم را با تروریسم دیگر عوض نمی‌کنیم."

این نخستین سفر نخست وزیر اسرائیل به روسیه پس از روی کار آمدن دولت جدید آمریکا به رهبری دونالد ترامپ است.

رسانه های روسیه از امکان بررسی همکاری های نظامی میان روسیه و اسرائیلدر این گفت و گو ها گزارش داده اند.

بنا به گزارش رسانه‌های روسیه، کرملین اگرچه با ایران در موضوع بحران روسیه در یک جبهه قرار دارد اما قبل از آغاز عملیات نظامی خود در سوریه در حمایت از بشار اسد، رئیس جمهوری این کشور با اسرائیلبه منظور جلوگیری از برخورد های تصادفی نیروهای هر دو کشور مکانیزم دایمی تماس داشته است.

ایران اسرائیلرا به رسمیت نمی‌شناسد و بار ها بر نابودی آن تاکید کرده است. اسرائیلایران را از حامیان اصلی تروریسم در منطقه می داند و بار ها تهدید بر حمله علیه این کشور کرده است.