توصیه ارتش آمریکا به دولت ترامپ برای افزایش نیرو در افغانستان

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فرمانده ارشد آمریکا می‌گوید با افزایش نیروهای آمریکا در افغانستان، در راه‌برد کنونی هم باید بازنگری شود؛ راه‌بردی که اغلب سربازان آمریکایی را در نقش مستشاری نگه می‌دارد.

بلندپایه‌ترین مقام نظامی آمریکا در خاورمیانه به کنگره ایالات متحده گفته است که برای کمک به آموزش و مشاوره به نیروهای افغانستان، احتمالا نیروهای آمریکایی بیشتری در افغانستان لازم است.

ژنرال جوزف ووتل، فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا، در جلسه روز پنج‌شنبه در کنگره این احتمال را رد نکرد که برای مبارزه با داعش، نیروهای آمریکایی بیشتری به عراق و سوریه اعزام شوند.

وقتی در جلسه روز پنج‌شنبه کمیته نیروهای مسلح در سنا از ژنرال ووتل پرسیدند که برای دولت ترامپ درباره گام‌های بعدی آمریکا در طولانی‌ترین جنگ تاریخ این کشور چه توصیه‌هایی دارد، گفت: "معتقد ام نیروهای بیشتری لازم است تا ماموریت مشاوره و کمک به نیروهای افغانستان، موثرتر شود."

جیمز ووتل گفت که با افزایش نیروهای آمریکا در افغانستان، در راه‌برد کنونی هم باید بازنگری شود؛ راه‌بردی که اغلب سربازان آمریکایی را در نقش مستشاری نگه می‌دارد و طبق آن کماندوهای آمریکایی فقط زمانی می‌توانند وارد درگیری شوند که به آنها تیراندازی شود.

حالا اگر دولت آمریکا به این توصیه ارتش عمل کند، یک دوربرگردان در روندی چندین‌ساله است که به طور دائمی از حجم حضور نیروهای ایالات متحده در افغانستان کاسته شده است: عددی که از یک‌صد هزار نفر در سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۱ به ۸۴۰۰ نفر رسیده است.

حرف‌های فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا در ادامه اظهارات ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان، است که به همین کمیته سنا گفته بود احتمالا به "چند هزار نیروی بیشتر" برای مشارکت در ماموریت آموزش نیروهای افغانستان نیاز دارد.

شمار نیروهای آمریکایی در رزم در افغانستان ماه به ماه کم و زیاد می‌شود. ژنرال نیکلسون این اختیار را دارد که هر زمان، چند صد نیروی آمریکایی را به طور موقت به افغانستان بیاورد تا به عنوان نیروی پشتیابی برای ائتلاف نظامی بین‌المللی عمل کنند. این اعزام‌های کوتاه‌مدت در شمار نیروهای آمریکایی که رسما در افغانستان حضور دارند نمی‌آید و سقف تعیین‌شده را نقض نمی‌کند.

جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، گفته است به‌زودی درباره این‌که نیروهای ایالات متحده را در افغانستان افزایش دهد یا نه، تصمیم می‌گیرد.

خودنمایی داعش در کوران تصمیم‌گیری آمریکا

در ماه ژانویه پنتاگون اعلام کرد برای اعزام ۳۰۰ تفنگ‌دار به ولایت آشوب‌زده هلمند در جنوب افغانستان آماده می‌شود. این ولایت در وخیم‌ترین روزهای جنگ افغانستان، میدان سخت‌ترین نبردها بوده است و حالا هم جایی برای درگیری‌های شدیدی بین نیروهای دولت با نیروهای طالبان است که دوباره دارند جان می‌گیرند.

اما طالبان که قبل از حمله آمریکا و نیروهای ائتلاف به افغانستان بر این کشور حکم می‌راندند، تنها تهدید در این کشور نیستند.

روز چهارشنبه شبه‌نظامیان داعش در روپوش سفید پزشکان و پرستاران به بزرگ‌ترین شفاخانه نظامی افغانستان در کابل حمله کردند و ۳۰ پزشک، پرستار و بیمار را کشتند. این خون‌بارترین حمله نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی در افغانستان بوده است.

مطالب مرتبط