سازمان ملل: درگیری دولت ترکیه و پ ک ک 'دو هزار کشته بر جای گذاشته است'

حق نشر عکس AP
Image caption تصاویر ماهواره‌ای که در دسترسی سازمان ملل قرار گرفته شهر سور را نشان می‌دهد که مناطق بزرگی از آن در جریان عملیات نیروهای دولتی ویران شده است

سازمان ملل متحد نیروهای ترکیه را متهم به نقض جدی موازین ناظر بر حفاظت از غیرنظامیان در جریان ناآرامی ها در جنوب شرق این کشور کرده و گفته است که این درگیری‌ها طی ۱۸ ماه نزدیک به ۲ هزار کشته برجای گذاشته است.

سازمان ملل متحد در گزارشی گفته است که از ژوئیه ۲۰۱۵ تا دسامبر ۲۰۱۶ تا پانصد هزار نفر، که اغلب آنان کردهای مقیم منطقه بودند، آواره شده‌اند.

در همین حال، تصاویر ماهواره‌ای "ویرانی در مقیاسی وسیع" و خرابی صدها ساختمان را نشان می‌دهند.

آتش‌بس میان ترکیه و پ ک ک (حزب کارگران کردستان) پس از دو سال در ژوئیه ۲۰۱۵ شکسته شد.

طی برهه زمانی مورد تحقیق سازمان ملل، هزاران مورد قتل، ناپدید شدن، شکنجه و اشکال دیگر نقض حقوق بشر توسط بازرسان ثبت شده است. اکثر موارد جدی نقض حقوق در زمان اعمال وضعیت فوق العاده صورت گرفته است که چند بار در طول دوره مورد نظر وضع شد.

زید رعد الحسین، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد با انتقاد از دولت ترکیه گفته است "به ویژه از گزارش‌هایی در مورد عدم هر گونه تحقیق معتبردر این باره" نگران بوده است.

گزارش کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل متحد بر اساس گزارش‌های محرمانه و رسمی، تصاویر ماهواره‌ای و اطلاعات منابع دیگر تهیه شده است زیرا دولت ترکیه در دادن امکان دسترسی بازرسان به مناطق عملیات نیرو های دولت علیه پ ک ک "کوتاهی کرده است."

بیشتر بخوانید:

هشدار پ ک ک به ترکیه: تا آخر از خود دفاع می‌کنیم

منابع کردی: خروج نیروهای پ ک ک از ترکیه آغاز شد

موضوعات مرتبط