راهی برای مبارزه با آلودگی هوا وجود دارد؟

Image caption لوگان ادی به آزمایش یک دستگاه مانیتور آلودگی هوا کمک کرد

جستجو برای راه حل های مبارزه با هوای آلوده ایده‌های متنوعی، از بسیار ساده تا رادیکال گرفته و گاه عجیب و غریب را طرح کرده است.

یک مدرسه ابتدایی در لندن ممکن است به محصلان خود ماسک تنفس بدهد و شهرداری ناحیه‌ای در کورنوال ممکن است ساکنان خانه‌های اطراف خیابانهای پر رفت و آمد را تخلیه کند.

چهار شهر بزرگ پاریس، آتن، مکزیکوسیتی و مادرید در نظر دارند تا سال ۲۰۲۵ مصرف دیزل را ممنوع کنند.

اشتوتگارت در آلمان از هم اکنون تمام سوخت های دیزیل به غیر از انواع بسیار پیشرفته را در روزهای بسیار آلوده ممنوع کرده است.

در دهلی پایتخت هند، که معمولا در دود غلیظی حالت خفگی دارد، در اقدامی تجربی برای به حرکت درآوردن هوای آلوده شهر ممکن است از یک موتور جت استفاده شود.

سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند حدود ۹۲ درصد از جمعیت جهان تحت تاثیر هوای آلوده هستند ولی این آمار کلی انواع آلودگی‌های گوناگونی را که در بوجود آوردن این وضعیت موثرند نشان نمی‌دهد.

برای اقشار فقیر روستایی، آلودگی هوا ناشی از دود آشپزی با چوب یا فضولات حیوانی در محیط داخل خانه‌هاست.

برای ساکنان زاغه‌ها در اطراف شهرهایی که به سرعت گسترش می یابند، ترکیبی از گازهای آلاینده حمل و نقل شهری، دوده و غبار ناشی از ساخت و ساز گسترده است.

در کشورهای پیشرفته، می‌تواند ترکیبی از گازهای آلاینده اتومبیل‌ها و آمونیا باشد که در ابعاد وسیع روی مزارع کشاورزی صنعتی پاشیده می‌شود و بوسیله باد به مناطق دیگر پخش می‌شود.

در شهرهای اروپایی که مردم تشویق شده‌اند برای کاهش تولید کربن خودروهای دیزل بخرند که مصرف سوخت کمتری دارند اکنون منبع جدید خطر گاز مضر دی اکسید نیتروژن و ذرات خرد آلاینده موسوم به ریزگردها هستند.

گام اول تشخیص این نکته است که هوا کجا آلوده می شود و دقیقا چگونه روی افراد تاثیر می‌گذارد. نتیجه چنین بررسی می‌تواند بسیار روشنگر باشد.

اطلاعات شخصی

دانشوران در دانشگاه لستر در تحقیقات خود از یک دستگاه دستی سنجش هوا استفاده می کنند تا در مقیاس فردی اطلاعات دقیقی جمع آوری کنند.

داوطلبی به نام لوگان ادی ۱۴ ساله، این دستگاه را که در یک کوله پشتی مخصوص جاسازی شده همراه خود می برد تا وضعیت هوا را در طول روز در تمام نقاطی که او در آن قرار دارد ثبت کند. در مسیر حرکت او یک نقشه الکترونیک با استفاده از رنگ‌های مختلف میزان خطر آلودگی در نقاط مختلف را نشان می‌دهد.

Image caption دهلی یکی از آلوده ترین شهرهای جهان است

به عنوان مثال در یکی از چهارراه ها هوا خیلی بدتر از تخمین‌های سازمان بهداشت جهانی بود، ولی در یک خیابان فرعی در حد قابل توجهی تمیزتر بود. اما در بخش سرپوشیده ای از پیاده رو جلوی ردیفی از مغازه ها و جایی که یک اتومبیل با موتور روشن پارک شده بود آلودگی به شدت بیشتر از حد پیش بینی شده در این راهنماها بود.

با دیدن جزییات میزان تغییر آلودگی هوا دیدگاه لوگان از کیفیت هوا کاملا تغییر کرد و دوستانش به سرعت رفتار خود را بر مبنای این تجربه تغییر دادند.

او می گوید:"کسانی که متوجه این نکات شدند بعد از مدرسه دیگر کنار اتوبوس ها منتظر دوستانشان نمی‌مانند. از اتوبوس ها دور می‌شوند و این نشان می‌دهد که روی رفتار آنها تاثیر گذاشته است."

این دستگاه مانیتور (نظاره گر) شخصی یکی از مجموعه دستگاههایی است که در دانشگاه لستر برای تکمیل یک تصویر دقیق از نقاط به شدت آلوده و زمان آلودگی شدید هوا مورد استفاده قرار می گیرد.

در بسیاری از موارد ممکن است کوتاه مدت باشند و فقط در ساعات شلوغ رفت و آمد شهری و ترافیک و راه بندان سنگین به وجود بیاید.

از نظر پروفسور رولند لی از دانشگاه لستر، شناخت دقیق نقاط توقف، کاهش سرعت و گیر کردن خودروها در ترافیک می‌تواند به مدیریت رفت و آمد خودروها در سطح شهر به نحوی کمک کند که تاثیر گازهای آلاینده آنها بر افراد آسیب پذیر، خردسالان و سالمندان را به حداقل برساند.

او می افزاید:"یکی از کارهایی که همه می توانیم انجام دهیم بهبود شبکه حمله و نقل است تا ترافیک و راهبندان به جای مقابل مدارس ابتدایی و یا خانه های سالمندان به نقاط دیگر شهر که زیان کمتری می رساند منتقل شوند."

تمیز کردن موتور

اما در مورد یکی از منابع اصلی این مشکل یعنی خودروهایی که آلودگی پخش می کنند چه می توان کرد؟

در اروپا تحت فشار نهادهای تنظیم کننده مقررات خودروسازان به مرور طی چند دهه اخیر موتورهای خود را تمیز کرده اند، ابتدا مونواکسید کربن، بنزین و گازوئیلی که نسوخته وارد هوا می شود تحت کنترل قرار گرفت و اخیرا هم طراحی موتورهای جدید به شکلی است که گاز دی اکسید نیتروژن را به دام می اندازد.

طبق تازه ترین استاندارد اروپایی میزان تولید آلودگی خودروها به نسبت مدلهای قدیمی قاعدتا بسیار کمتر است. ولی پس از برملا شدن تقلب بزرگ شرکت فولکس واگن که با استفاده از یک نرم افزار سیستم کنترل سوخت خودروهای چندین مدل آن فقط هنگام آزمایش فنی به کار می افتاد، این اعتماد لطمه بزرگی خورده است.

مهندسان در دانشگاه باث از یک "جاده غلتان" و "راننده" روباتیک برای سنجش استفاده از خودروها در شرایط کاملا عادی استفاده می کنند تا آنچه را که از اگزوز خودرو خارج می شود دقیقا شناسایی کنند.

در عین حال هزینه ها و فواید تغییر سیستم کار موتور خودروها یا به اصطلاح تمیز کردن آنها را بررسی می کنند.

به عنوان مثال افزودن تجهیزاتی که می تواند جلوی خروج مواد آلاینده را بگیرد بر مصرف سوخت خواهد افزود که به معنای افزایش تولید دی اکسید کربن و در نتیجه تضعیف تلاش عمومی برای مقابله با تغییرات جو زمین است.

استانداردهای جدید هر چقدر هم که خوب باشند هنوز هم تعداد بسیار زیادی از خودروهای قدیمی در جاده ها در حرکتند. به همین خاطر در برخی از کشورها طرح های ملی تشویق به از دور خارج کردن خودروها ی قدیمی و فرسوده از طریق دادن مشوق های مالی و مالیاتی به رانندگان برای خرید خودروهای جدید به اجرا گذاشته شده است.

در بریتانیا نیز طرحی در همین زمینه مطرح شده که حامیان آن ائتلاف متناقضی است شامل فدراسیون کسب و کارهای کوچک، صلح سبز، اتحادیه رانندگان تاکسی داران دارای جواز رسمی و انجمن اولویت با لندن.

چالش مهم مثل همیشه، پیدا کردن هزینه تحقق این طرح و توافق بر سر این نکته است که از چه محلی این پول باید تامین شود: جیب مالیات دهندگان در شکل مشوقی که دولت آنرا بپردازد و یا خود مالکان خودروها باید آنرا بپردازند.

پروفسور کریس بریس، مهندس اتومبیل سازی در دانشگاه باث می گوید:"هر روشی را که در نظر بگیرید در نهایت به این ختم می شود که مردم یا در شکل پرداخت مالیات بیشتر و یا در شکل خرید اتومبیل جدید باید پول بیشتری بپردازند و نکته مهم این است که آیا بعنوان یک جامعه ما واقعا آمادگی پذیرش این را داریم؟"

Image caption شهر باث با دقت خودروهای آلاینده را کنترل می کند

تصمیم های سختی در پیش رو است

آیا والدین یک کودک مبتلا به آسم حاضرند برای خودرویی که کمتر آلوده می کند پول بیشتری بپردازند؟

آیا مجموعه مسکونی جدید برای خودورهای الکتریکی نقاط شارژ باطری خواهند داشت؟

آیا پولی که از طریق موتورهای دیزل که سوخت کمتری مصرف می کنند صرفه جویی شده واقعا آنقدر ارزش داشته که برای تامین هوای سالم برای عموم مردم هزینه شود؟

و خاطرتان باشد که این سئوالات همه مربوط به "جهان اول" هستند.

در شهرهای به سرعت در حال رشد آفریقا و بسیاری از بخش های آسیا چیزی به نام کنترل آلودگی هوا وجود ندارد چه رسد به اراده سیاسی و یا پول لازم برای مقابله با آن.

موضوعات مرتبط