رییس جمهور برکنار شده کره جنوبی کاخ ریاست جمهوری را ترک کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption به گزارش خبرنگار بی‌بی‌سی پارک‌ گون‌هه هنگام ترک کاخ ریاست جمهوری "سرحال و خندان" بود

پارک گون‌هه، رئیس جمهور معزول کره جنوبی، دو روز پس از رأی دادگاه قانون اساسی این کشور به برکناری او، کاخ ریاست جمهوری را ترک کرد.

خانم پارک پس از خداحافظی با کارکنان کاخ ریاست جمهوری، در میان جمعی از هوادارانش به خانه خود در جنوب سئول، پایتخت کره جنوبی، رفت.

رییس جمهور معزول کره جنوبی، به دلیل رسوایی فساد مالی یکی از دوستان نزدیکش، استیضاح و برکنار شده است.

خانم پارک در اولین اظهار نظر خود پس از حکم دادگاه گفت: "با اینکه طول خواهد کشید، اما باور دارم که حقیقت قطعا آشکار می‌شود."

او همچنین از هوادارانش به دلیل "شکست در انجام وظیفه به عنوان رئیس جمهور" معذرت خواست.

خبرنگار بی‌بی‌سی در کره جنوبی که در جمع خبرنگاران در مقابل خانه خانم پارک حاضر بود، گزارش داده است که او "سرحال و خندان" بود و "رفتارش مانند یک سیاستمدار رسوا و پشیمان نبود."

حق نشر عکس AFP
Image caption کاروان بزرگی از خودروها خانم پارک را از کاخ ریاست جمهوری به محل اقامت جدیدش مشایعت کردند
حق نشر عکس Reuters
Image caption محل اقامت جدید پارک گون‌هه در جنوب سئول

پارک گون‌هه حالا مصونیت قضایی خود را از دست داده و ممکن است به دنبال اتهامات مالی مورد پیگرد قضایی قرار گیرد.

چوی سن‌سیل، از دوستان نزدیک پارک گون‌هه، متهم شده است که با استفاده از موقعیت خود در دفتر خانم پارک، در انتصاب مشاوران رئیس جمهوری اعمال نفوذ و همچنین به نفع یک موسسه غیرانتفاعی مرتبط با خود سوء‌استفاده مالی کرده است.

پارک گون‌هه متهم شده که با این دوست قدیمی اش تبانی کرده است.

در حال حاضر هوانگ کیو-آن، از سیاستمداران وفادار به خانم پارک، به طور موقت وظایف ریاست جمهوری کره جنوبی را به عهده گرفته است.

کمیسیون انتخابات کره جنوبی گفته که انتخابات "آزاد و منصفانه" در این کشور تا پیش از نهم ماه مه امسال برگزار خواهد شد.

مون جای-این، وکیل حقوق بشر و نامزد حزب دموکرات کره جنوبی برای انتخابات ریاست جمهوری، که بیشترین بخت را برای پیروزی در انتخابات دارد به خانم پارک هشدار داده است که "نباید هیچ یک از اسناد دولتی را از میان ببرد یا از کاخ ریاست جمهوری خارج کند."

هزاران نفر از مردم کره جنوبی روز شنبه با تجمع در خیابان‌های مرکزی سئول برکناری پارک گون‌هه را جشن گرفتند، در حالی که جمعیت بزرگی از هوادران او میدان دیگری در مرکز شهر را اشغال کرده بودند.

موضوعات مرتبط