سرباز قاتل هفت دختربچه اسرائیلی آزاد شد

حق نشر عکس Reuters
Image caption دادگاه نظامی اردن در مورد احمد دقامسه به این نتیجه رسید که او تعادل روانی ندارد

سرباز اردنی که ۲۰ سال پیش با شلیک به یک گروه از دختران دانش‌آموز اسرائیلی هفت نفر از آنها را کشته بود، امروز از زندان آزاد شد.

به گفته مقام‌های اردن، آقای دقامسه پس از تحمل ۲۰ سال زندان امروز (یکشنبه ۱۲ مارس - ۲۲ اسفند) آزاد شده و اکنون نزد خانواده‌اش در روستایی در حوالی شهر اربد بازگشته است.

احمد دقامسه در سال ۱۹۹۷ بروی گروهی از دختران دانش‌آموز اسرائیلی که در جریان یک سفر به جزیره‌ای در نزدیکی مرز اردن آمده بودند، آتش گشود و هفت نفر از آنها را کشت.

دادگاه نظامی اردن در جریان محاکمه او را به لحاظ روانی در هنگام وقوع تیراندازی "مجنون" و فاقد تعادل روانی تشخیص داد و بر همین اساس با تخفیف او را به حبس ابد محکوم کرد.

مجازات حبس ابد در اردن معمولا ۲۵ سال طول می‌کشد و در صورتی که زندانی سابقه خوبی از خودش نشان داده باشد مشمول عفو می‌شود. با وجود این، وکلای آقای دقامسه توانسته‌اند حکم آزادی او را بعد از ۲۰ سال تحمل زندان نهایی کنند.

اسرائیل هنوز به آزادی او واکنشی نشان نداده است.

در سال ۱۹۹۷ و پس از این حادثه دلخراش، شاه حسین، پادشاه اردن رسما از اسرائیل و خانواده قربانیان عذرخواهی کرد. شاه حسین همچنین شخصا با بازماندگان قربانیان این کشتار دیدار کرد و دولت اردن هم رسما به اسرائیل غرامت پرداخت.

با وجود این، بسیاری از مخالفان معاهده صلح میان اردن و اسرائیل (۱۹۹۴) احمد دقامسه را یک "قهرمان" می‌دانند.

موضوعات مرتبط