انتقاد شدید از حمایت جمهوریخواه آمریکایی از کاندیدای اسلام‌ستیز هلندی

حمایت آقای استیو کینگ (وسط) از خیرت ویلدرز (چپ) برایش دردسرساز شده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption حمایت آقای استیو کینگ (وسط) از خیرت ویلدرز (چپ) برایش دردسرساز شده است

استیو کینگ، نماینده مردم آیوا در کنگره آمریکا پس از آن که با انتشار توییتی از خیرت ویلدرز، سیاست‌مدار تندرو و اسلام‌ستیز هلندی حمایت کرد، با انتقاد گسترده روبرو شد.

او در توییتی با حق دادن به نظرات آقای ویلدرز نوشته: "ما نمی‌توانیم تمدن‌مان را با بچه‌های دیگران احیاء کنیم."

این نماینده سرشناس جمهوری‌خواه یکی از مدافعان سرسخت وضع قانونی است که خواستار متوقف کردن حق شهروندی آمریکا برای نوزادانی است که در ایالات متحده به دنیا می‌آیند.

بسیاری از منتقدان این توییت آنرا حمایت آشکار از برتری نژادی سفیدپوستان ارزیابی کرده‌اند.

آقای کینگ که از حامیان جدی لغو قانون شهروندی آمریکا بر اساس تولد در خاک این کشور است، اکنون با انتقادهای فراوانی روبرو شده چرا که مخالفان او این توییت را در ادامه تلاش‌های او برای لغو قانون برخاسته از متمم چهاردهم قانون اساسی ایالات متحده ارزیابی کرده‌اند.

متمم چهاردهم قانون اساسی آمریکا تضمین کننده برابری در حق شهروندی آمریکا است. بر این اساس، نوزادانی که در خاک آمریکا به دنیا می آیند، فارغ از این که والدین‌شان به طور غیرقانونی در این کشور مقیم شده باشند، شهروند آمریکا محسوب می‌شوند. اما آقای استیو کینگ از حامیان اصلاح این قانون است.

واکنش‌ها به توییت آقای کینگ ابتدا از سوی دموکرات‌ها آغاز شد اما خیلی زود حامیان سرشناس این توییت هم به میدان آمدند.

دیوید دوک، از رهبران سابق کوکلاس‌کلان‌ها در آمریکا ضمن انتشار دوباره توییت آقای کینگ، نوشت: "خدا نگهدارت باشه استیو کینگ".

اما اکثر توییت‌ها واکنشی در محکومیت سخنان این جمهوری‌خواه سرشناس بودند. چلسی کلینتون، دختر بیل و هیلاری کلینتون توییت آقای کینگ را دردناک توصیف کرده و نوشته است: "آشکار است که ایشان تمام فرزندان ما را یکسان نمی‌پندارد."

خیرت ویلدرز، سیاست‌مدار جنجالی هلندی که به اسلام‌ستیزی مشهور است ماه آینده در انتخابات آتی کشورش شانس بالایی برای کسب کرسی‌های بیشتر برای هم حزبی‌هایش دارد.

انتظار می‌رود فردا (دوشنبه) با آغاز هفته در آمریکا، واکنش‌ها به این توییت آقای کینگ به بحران جدیدی برای جمهوری‌خواهان بدل شود.

هنوز هیچ یک از چهره های سرشناس جمهوری‌خواه به سخنان آقای کینگ واکنش نشان نداده است.

Image caption چلسی کلینتون در توییتی نوشته: "واضح است که آقای نماینده همه فرزندان ما را به یک چشم نمی‌بیند."
Image caption ایوان مک مولین، کاندیدای مستقل ریاست جمهوری نوشته: "آقای کینگ از ایدئولوژی غیرآمریکایی برتری سفیدها حمایت کرده است."