نتانیاهو: زنم من را از ماشین بیرون نینداخت

حق نشر عکس EPA
Image caption بنیامین نتانیاهو و همسرش در حال ورود به دادگاه

حضور بنیامین نتانیاهو و همسرش در دادگاهی در تل‌آویو توجه تمام رسانه‌های اسرائیل را به خود جلب کرده است.

نخست‌وزیر اسرائیل و همسرش از یک روزنامه‌‎نگار به دلیل ادعای دروغ به دادگاه شکایت کرده‌اند.

ییگال سارنا، خبرنگار روزنامه پرطرفدار یدیعوت اخرونوت، سال میلادی گذشته در حساب کاربری خود در فیسبوک مدعی شد که در سال ۲۰۱۵ زمانی که آقای نتانیاهو با کاروان امنیتی رسمی نخست‌وزیری، در حال حرکت در اتوبانی بین بیت‌المقدس و تل‌آویو بود، با همسرش چنان درگیر مشاجره و فریاد کشیدن بر سر هم می‌شوند که همسرش، سارا، او را از ماشین بیرون می‌اندازد و به این ترتیب امنیت او را به خطر انداخته است.

آقای نتانیاهو که دستهایش را پشتش گذاشته بود، به دادگاه گفت: "این ادعا بی‌اندازه دروغ است، بی‌اندازه مسخره است و بی‌اندازه احمقانه است."

حق نشر عکس EPA
Image caption ییگال سرنا

دادگاه تحت تدابیر امنیتی شدید و در حالی برگزار شد که به جمعیت زیادی به دلیل نبود جا در دادگاه، اجازه حضور داده نشده بود. آقای نتانیاهو دست در دست همسرش در دادگاه حاضر شد.

رسانه‌های اسرائیل این دادگاه را به دقت و از نزدیک دنبال می‌کنند. آنها نمی‌توانند این فرصت را از دست بدهند که نخست‌وزیری که هنوز در مصدر قدرت است، به همراه همسرش چنین موضوعی را به دادگاه بکشاند و در صدر خبرها قرار بگیرد، آن هم در حالی که پلیس در حال تحقیق در این باره است که آیا آقای نتانیاهو از برخی افراد ثروتمند هدایایی دریافته کرده است یا نه.

آقای نتانیاهو تمام این موضوعات را تکذیب می‌کند و معتقد است که تحقیقات پلیس به هیچ جا نخواهد رسید.

نخست‌وزیر اسرائیل که زندگی شخصی‌اش موضوع شایعات بسیاری در بین اسرائیلی‌ها است گفت که یک "دروغ وقیحانه" او را به دادگاه کشانده و او می‌خواهد حقیقت روشن شود. او به‌شدت تکذیب کرد که چنین اتفاقی افتاده باشد.

نخست‌وزیر اسرائیل و همسرش از ایگال سارنا خبرنگار روزنامه یدیعوت اخرونوت درخواست ۲۸۰ هزار شکل (معادل ۷۶ هزار دلار) غرامت کرده‌اند.

اما ییگال سارنا در پاسخ به وکیل آقای نتانیاهو در دادگاه گفت که "بیش از هر وقت دیگری" یقین دارد که چنین اتفاقی افتاده است، این اتفاق "شبیه یا عین اتفاقات دیگر" در زندگی خانواده آقای نتانیاهو بوده است.

وقتی از او سوال شد که چرا شاهدی بر مدعایش ارائه نکرده است، ایگال سارنا گفت: "شهود نمی‌خواستند در دادگاه حاضر شوند و من هم نمی‌توانستم آنها را مجبور کنم."

حق نشر عکس Getty Images

وقتی از او سوال شد که چرا موضوع را به جای روزنامه، در فیسبوک منتشر کرده است آقای سارنا گفت به دلیل اینکه موضوع ارزش طرح در روزنامه را نداشته است.

او همچنین درباره جزئیات حادثه با خنده گفت که نمی‌داند همسر آقای نتانیاهو او را از ماشین به بیرون پرت کرده یا آقای نتانیاهو به میل خود از ماشین پیاده شده است.

همسر آقای نتانیاهو هم به دادگاه گفت که هدف او روشن شدن حقیقت بوده است: "اگر من می‌خواستم برای تمام دروغ‌هایی که در این بیست سال درباره من گفته شده است، شکایت کنم باید تمام روزهای عمرم را در دادگاه می‌گذراندم، اما این یکی دروغ خیلی بدی بوده است."

او گفت که هیچگاه در خودروی دولتی با همسرش مشاجره نکرده است.

وقتی از آقای نتانیاهو سوال شد که آیا فیسبوک ییگال سارنا را دنبال می‌کند، پاسخ داد: "دنبال کردن این دروغ‌های جنون‌آمیز و سورئال کار سختی است. من به اندازه کافی کار دارم."

جلسه بعدی دادگاه حدود دو ماه دیگر برگزار می‌شود.