ترامپ حقوق ریاست جمهوری خود را می‌بخشد

حق نشر عکس AP
Image caption ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی قول داده بود در صورت انتخاب به ریاست جمهوری حقوقی از این بابت دریافت نکند

دونالد ترامپ حقوقی برای دوره ریاست جمهوری دریافت نخواهد کرد.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید گفته است که رئیس جمهوری آمریکا در پایان هر سال، تمامی حقوق ریاست جمهوری را به موسسات خیریه خواهد بخشید و از رسانه‌ها دعوت کرد تا در یافتن موسسات مستحق دریافت این مبلغ کمک کنند.

آقای اسپایسر که در یک نشست خبری شرکت داشت یادآور شد که صرفنظر کردن از حقوق ریاست جمهوری بخشی از وعده‌های دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی بوده است. وی افزود: "رئیس جمهوری این تعهد را به مردم آمریکا داده بود و به آن عمل می‌کند." دونالد ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی چند بار گفت که در صورت انتخاب به ریاست جمهوری فقط یک دلار حقوق دریافت خواهد کرد که حداقلی است که قانون اجازه داده است. با توجه به ثروت شخصی سرشار آقای ترامپ، مخالفان او گفتند که خودداری از دریافت حقوق ریاست جمهوری نیاز به از خودگذشتگی فوق العاده‌ای ندارد.

برخی از منتقدان دونالد ترامپ هم این وعده را بخشی از رویکرد "عوامگرایانه" او به سیاست توصیف کردند و گفتند با توجه به هزینه اداره امور دولت و همچنین منافع یا خسارات عظیم تصمیمات درست یا اشتباه رئیس جمهوری، صرفنظر کردن یا نکردن از حقوق تعیین شده برای این سمت تاثیری در وضعیت کشور ندارد.

در حالیکه دونالد ترامپ بارها رسانه‌ها را مورد انتقاد قرار داده و آنان را به غرض‌ورزی علیه خود متهم کرده است، سخنگوی کاخ سفید خطاب به خبرنگاران گفت: "او از شما درخواست کرده تا در مورد تعیین اینکه این مبلغ کجا باید برود همکاری کنید" و افزود: "چاره اینکه دیگر نیازی به نظارت و تحقیقات بعدی نباشد این است که مطبوعات تعیین کنند که این پول باید به چه مصرفی برسد."

بعضی از رسانه‌ها خاطرنشان کرده‌اند که مطبوعات در مورد فعالیت‌های تجاری و حتی هدیه‌های آقای ترامپ به موسسات خیریه گاه حساسیت نشان داده‌اند و در نتیجه، ممکن است اظهارات آقای اسپایسر نوعی "طعنه" به این موضوع باشد.

حق نشر عکس AP
Image caption جان کندی نیز از جمله رئیسان جمهوری بود که حقوق خود را بخشیدند

در گذشته نیز بعضی از رئیسان جمهوری از دریافت تمامی یا بخشی از حقوق خود امتناع ورزیده‌اند. از جمله هربرت هوور (١٩٢٩-١٩٣٣) که در زمان رکود بزرگ سمت ریاست جمهوری را داشت و جان کندی (١٩٦١ ترور ١٩٦٣) که دارای ثروت شخصی قابل توجهی بودند حقوق خود را بخشیدند.

جورج واشنگتن، رهبر جنبش استقلال طلبی و نخستین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا که از جمله زمینداران ثروتمند زمان خود بود پس از انتخاب به ریاست جمهوری به کنگره اطلاع داد که قصد ندارد حقوقی از بابت خدمت به کشورش دریافت کند و تا این شبهه ایجاد نشود که قصد دارد از این طریق به ثروت خود بیفزاید.

نمایندگان کنگره این نظر را رد کردند و گفتند که اگر رئیسان جمهوری برای دوره کاری خود پول کافی دریافت نکند، ممکن است در صدد سوء استفاده از مقام برای کسب درآمد برآیند. در نتیجه، کنگره آمریکا حقوقی را که مناسب می‌دانست برای رئیسان جمهوری تعیین کرد هر چند در مورد بخشیدن این مبلغ - از جمله به موسسات خیریه - منعی وجود ندارد.

حق نشر عکس WhiteHouse
Image caption کنگره آمریکا تصمیم جورج واشنگتن برای کار بدون مزد را رد کرد و آن را زمینه‌ساز فساد دانست

حقوق رئیس جمهوری آمریکا، که حقوق برخی از مقامات ارشد حکومت آمریکا با توجه به آن تعیین می‌شود، هر چند سال یک بار مورد تجدید نظر کنگره قرار می‌گیرد. در سال ٢٠٠١ و دوره ریاست جمهوری جورج بوش، کنگره حقوق رئیس جمهوری را از ٢٠٠ هزار دلار در سال به ٤٠٠ هزار دلار در سال افزایش داد و گفت که این افزایش لازم است تا بتوان حقوق مقامات ارشد دولتی را در انطباق با افزایش هزینه زندگی، افزایش داد. حقوق ٢٠٠ هزار دلاری در سال١٩٦٩ تعیین شده بود.

حقوق رئیس جمهوری آمریکا مشمول مالیات بردرآمد است اما نظارت دیگری بر نحوه استفاده از آن وجود ندارد.

علاوه بر حقوق سالانه، رئیس جمهوری هر سال ٥٠ هزار دلار برای هزینه‌های ضروری جهت انجام وظیفه و ١٩ هزار دلار برای هزینه سفر دریافت می‌کند اما نحوه کابرد این کمک هزینه‌ها تحت نظارت دقیق قرار دارد.

حقوق بازنشستگی روسای جمهوری در حال حاضر ١٩٩ هزار دلار در سال است. روسای جمهوری پس از بازنشستگی در کسب درآمد از منابعی مانند سخنرانی، نوشتن کتاب و نظیر اینها تا حدی که به سوء استفاده از موقعیت قبلی آنان تعبیر نشود با ممنوعیتی مواجه نیستند.