شورای دختران در عربستان سعودی بدون دختران افتتاح شد

حق نشر عکس Qassim Girls Council
Image caption در مراسم آغاز به کار شورای دختران قصیم، در مجموع ۱۳ مرد (همه در عکس دیده نمی‌شوند) روی سن بودند

در کشوری مثل عربستان سعودی که معروف است در عرصه عمومی خیلی به زنان میدان نمی‌دهد، به راه انداختن نهادی با عنوان شورای دختران، ابتکار دلگرم‌کننده‌ای به شمار می‌رود.

اما وقتی قرار شد این شورا در منطقه قصیم عربستان سعودی افتتاح شود، مسئولان هماهنگی مراسم، از یک موضوع غفلت کردند: حضور زنان.

در عکس‌هایی که به مناسبت افتتاح شورای دختران قصیم منتشر شده است، ۱۳ مرد روی سن دیده می‌شوند ولی حتی یک زن یا دختر به چشم نمی‌خورد.

بر اساس ویدیوهایی که از مراسم گرفته شده، ظاهرا زنان در سالن دیگری حضور داشتند.

این مراسم روز شنبه گذشته برگزار شد و از آن زمان تاکنون، عکس‌های مربوط به آن که مردان در آنها حضوری پررنگ دارند، به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی هم‌رسان شده است.

+ موفقیت ویدئوی طنز درباره حقوق زنان سعودی

+ راه دشوار زنان عربستان سعودی

+ زنان در عربستان، بدون مردان چه کارهایی نمی‌توانند بکنند؟

این عکس با عکس دیگری که چند ماه پیش از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا منتشر شد، مقایسه شده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption رئیس‌جمهور آمریکا در حال امضای قانونی مربوط به سقط جنین

در آن عکس، آقای ترامپ در حالی که تنها مردها دورش را گرفته‌اند، در حال امضای قانونی مربوط به سقط جنین است، موضوعی که بیشتر به زنان مربوط می‌شود تا مردان.

در مراسم آغاز به کار شورای دختران، شاهزاده فیصل بن مشعل بن سعود آل سعود که حاکم منطقه قصیم است، حضور داشت. او گفت که به برگزاری این نشست افتخار می‌کند و اضافه کرد که این اولین‌بار در سراسر پادشاهی عربستان سعودی است که چنین شورایی با تمرکز بر دختران تشکیل می‌شود.

او گفت: "ما این احساس مسئولیت را کردیم که فرصت‌های بیشتر و بیشتری را که به درد زنان و دختران بخورد، فراهم کنیم."

گزارش شده است که شاهدخت عبیر بنت سلمان، همسر شاهزاده فیصل، حاکم قصیم، رئیس شورای دختران است. با این حال، عکسی از این شاهدخت منتشر نشده است.

+ سازمان ملل متحد از عربستان خواست منع رانندگی زنان را لغو کند

در عربستان سعودی قوانین سختگیرانه‌ای برای جداسازی زنان و مردانی که با هم نسبت ندارند، اعمال می‌شود. اما با توجه به برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ این کشور، انتظار می‌رود که از این سختگیری‌ها کاسته شود. یکی از اهداف این چشم انداز، افزایش مشارکت زنان در نیروی کار از ۲۲ درصد به ۳۰ درصد است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط