پیشنهاد طعنه‌آمیز قانونگذار تگزاسی برای ممنوع کردن خودارضایی مردان

حق نشر عکس Getty Images
Image caption سقط جنین از بحث‌های داغ در ایالت تگزاس به شمار می‌رود

یک زن سیاستمدار در ایالت تگزاس آمریکا که با قوانین سختگیرانه مربوط به سقط جنین در آن ایالت مخالف است، پیشنهاد تصویب قانونی برای ممنوع کردن خودارضایی مردان را مطرح کرده تا نشان دهد قوانین موجود چه دشواری‌هایی پیش روی زنان می‌گذارد.

در پیش‌نویس قانونی که جسیکا فرر ارائه کرده، تنها یک هدف ساده مطرح شده است: محافظت از نوزادانی که متولد نشده‌اند.

در این پیش نویس آمده است که هر گونه "انزال (مردان) بیرون از واژن یک زن یا خارج از ساختمان نهادهای فعال در امور بهداشت و سلامت" ممنوع است و ۱۰۰ دلار جریمه در پی خواهد داشت.

براساس این پیش‌نویس، اگر مردی این ممنوعیت را ندیده بگیرد، به "اقدام علیه یک نوزاد زاده‌نشده" متهم خواهد شد.

جسیکا فرر، عضو حزب دموکرات و از اعضای مجلس نمایندگان ایالت تگزاس، هفته گذشته پیش‌نویس این قانون را به مجلس ارائه کرد. هرچند خود او می‌داند که چنین ممنوعیتی هیچوقت رسما تصویب نخواهد شد و حتی احتمال کمی دارد که بین قانونگذاران به بحث گذاشته شود.

با این حال، او می‌گوید که داشتن چنین قانونی در ایالت تگزاس، از محدودیت‌های پیش روی زنان برای پایان دادن به بارداری شدیدتر نیست.

حق نشر عکس filo
Image caption برخی فعالان حقوق زنان می‌گویند که به همان اندازه که تخمک زنان در باروری مهم است، اسپرم مردان هم اهمیت دارد و وقتی زنان در امور مربوط به باروری با محدودیت روبه‌رو هستند، باید برای مردان هم محدودیت‌هایی در نظر گرفت

به تازگی چندین پیش‌نویس قانونی در مجلس نمایندگان تگزاس برای اعمال محدودیت‌های بیشتر درباره سقط جنین و حق زنان برای پایان دادن به بارداری مطرح شده که بر اساس یکی از آنها، زنان وادار می‌شوند بقایای جنین حاصل از سقط عمدی یا غیرعمدی را (همانند یک انسان کامل) دفن کنند یا بسوزانند.

در جریان بررسی این پیش‌نویس در اواخر ماه اوت گذشته، سناتور دان هافینز گفت: "برای دوره‌ای بسیار طولانی، تگزاس اجازه داده است که معصوم‌ترین افراد در بین ما، با زباله‌ها دور انداخته شوند."

خانم فرر با در نظر گرفتن چنین بحث‌هایی بود که پیش‌نویس جدید را برای ممنوع کردن خودارضایی مردان ارائه کرد.

او به بی‌بی‌سی گفت: "این ماجرا من را به فکر انداخت که شاید هر چه برای مردان خوب است، برای زنان هم خوب باشد؛ اگر ما این تمهیدات (درباره سقط جنین زنان) را با در نظر داشتن حرمت و تقدس زندگی در پیش می‌گیریم، خب! پس نباید هیچ بذری را هم هدر بدهیم."

این اقدام او انتقادهایی را هم در پی داشت، از جمله گفته شد که محدودیت‌های قانونی برای محافظت از "تخمک‌هایی که بارور شده‌اند" اعمال می‌شوند نه تخمک یا اسپرم به تنهایی.

تگزاس یکی از ایالت‌های آمریکا با سختگیرانه‌ترین قوانین مربوط به سقط جنین است و مراکز درمانی خیلی کمی خدمات مربوط به سقط جنین و پایان دادن به باروری را ارائه می‌دهند.