رای اعتماد سنا به رئیس کل تشکیلات اطلاعاتی آمریکا

حق نشر عکس EPA
Image caption مدیر اطلاعات ملی، وظیفه هماهنگ کردن ۱۷ دستگاه اطلاعاتی فعال در ایالات متحده و از جمله سیا را بر عهده دارد

مجلس سنای ایالات متحده سناتور سابق جمهوری‌خواه دن کوتز را به عنوان "مدیر اطلاعات ملی" (رئیس کل تشکیلات اطلاعاتی آمریکا) منصوب کرد.

اعضای مجلس سنا، امروز پنجشنبه ۱۵ مارس (۲۵ اسفند) با اکثریت قاطع آقای کوتز را به سمت ریاست این تشکیلات انتخاب کردند که وظیفه هماهنگ کردن ۱۷ دستگاه اطلاعاتی فعال در ایالات متحده و از جمله سیا را بر عهده دارد.

دن کوتز در آمریکا از شهرت زیادی برخوردار است و در زمان ریاست جمهوری جورج بوش (پسر)، سفیر ایالات متحده در آلمان بوده است.

آقای کوتز در پی معرفی خود از سوی آقای ترامپ به سنا برای اداره تشکیلات اطلاعاتی آمریکا گفت به اینکه "تامین امنیت آمریکا بالاترین اولویت را دارد" واقف است و تمام توان خود را در این جهت به کار خواهد گرفت.

او در سال ۲۰۱۴ و پس از آغاز بحران اوکراین و انضمام شبه جزیره کریمه به روسیه، از مسکو به شدت انتقاد کرده بود.

آقای کوتز جایگزین جیمز کلپر می شود که یک هفته بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از سمت خود استعفا داد. وی تا روز شروع به کار آقای ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید، در مقام خود باقی ماند.

آقای کلپر در دوره مبارزات انتخابات ریاست جمهوری به صراحت روسیه را متهم کرده بود که سیستم‌های کامپیوتری آمریکا را با هدف تاثیر گذاشتن بر نتیجه انتخابات به نفع دونالد ترامپ هک کرده است.

او ۶ سال پیش از سوی باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا، به سمت مدیر اطلاعات ملی منصوب شده بود.

موضوعات مرتبط