دادگاه فدرال هاوایی دستور مهاجرتی تازه ترامپ را معلق کرد

تظاهرات معترضان به دستور جدید در واشنگتن دی سی حق نشر عکس AFP
Image caption دستور مهاجرتی دولت آمریکا با اعتراضاتی روبرو شده بود

قاضی دادگاهی فدرال در ایالت هاوایی دستور تازه مهاجرتی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را در سراسر این کشور معلق کرده است. این دومین بار است که دستور مهاجرتی دولت ترامپ که کشورهای عمدتا مسلمان را هدف می گیرد در دادگاه ها معلق می شود.

شکایات مطرح شده علیه این دستور تازه روز چهارشنبه در دادگاه هایی در سه ایالت مریلند، هاوایی و واشنگتن بررسی شد. دو دادگاه دیگر هنوز حکم خود را اعلام نکرده اند.

دستور تازه مهاجرتی دولت آمریکا قرار بود با شروع پنجشنبه به اجرا گذاشته شود اما حکم قاضی مانع اجرای آن خواهد شد. احکام دادگاه های فدرال در حوزه صلاحیت قضایی آنها در سراسر ایالات متحده نافذ است.

براساس فرمان مهاجرتی تازه قرار بود صدور ویزا برای شهروندان شش کشور ایران، لیبی، سودان، سومالی، سوریه و یمن برای ۹۰ روز به حالت تعلیق در ‌آید. در فرمان مهاجرتی قبلی، عراق هم در فهرست این کشورها بود. این فرمان همچنین ورود پناهجویان به آمریکا را برای ۱۲۰ روز معلق می کرد.

قاضی دریک واتسون در دادگاه هاوایی به "شواهد سوال برانگیز" در این استدلال دولت اشاره کرد که این ممنوعیت برای امنیت ملی لازم است.

آقای ترامپ عصر چهارشنبه در تجمعی در شهر نشویل در ایالت تنسی گفت که این حکم باعث می شود آمریکا "ضعیف جلوه کند."

او گفت این پرونده را "تا جایی که باید" حتی تا دیوان عالی پیش خواهد برد و افزود: "ما برنده خواهیم شد."

هاوایی در روز ۹ مارس اولین ایالتی شد که دستور جدید را به چالش ‌کشید. داگ چین، دادستان هاوایی، گفته بود که نسخه جدید فرمان دونالد ترامپ اساسا همان فرمانی است که بار اول صادر شده بود.

+ دونالد ترامپ فرمان مهاجرتی جدید را امضا کرد

+ دادگاه تجدید نظر علیه فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ رای داد

او گفت که "همان ممنوعیت جامع ورود اتباع کشورهای مسلمان" به آمریکا در دستور جدید آمده و در مقایسه با دستور اول، فقط یک کشور از این ممنوعیت مستثنی شده است.

وکلای دولت روز چهارشنبه در دادگاه ها استدلال کردند که رئیس جمهور فقط درحال استفاده از اختیارات خود در راستای تامین امنیت ملی است و هیچ یک از بندهای آن را نمی توان یک "محک دینی" برای مسافران تعبیر کرد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ترامپ در نشویل گفت دادگاه فراتر از اختیاراتش عمل کرده است

قاضی واستون در واکنش به استدلال وکلای دولت گفت: "یعنی باید چشمانمان را به روی بیانیه های قبلی ببندیم؟"

او به اظهارات آقای ترامپ در جریان مبارزات انتخاباتی که از طرحی برای منع ورود مسلمانان حرف زده بود اشاره داشت.

هاوایی گفته بود که این فرمان به شهروندان، تجارت و سیستم آموزشی آسیب می رساند.

دادستانی هاوایی استدلال کرده بود که این ممنوعیت ناقض قانون اساسی است چون بر اساس ملیت علیه مسافران تبعیض قائل می شود.

فرمان مهاجرتی جدید با تغییراتی اندک نسبت به دستور نخست در روز ۶ مارس صادر شده بود.

دولت آمریکا گفته است که این محدودیت ها برای "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" اعمال می شود. مقامات دولتی آمریکا گفته‌اند که در حال حاضر پلیس فدرال (اف‌بی‌آی) حدود ۳۰۰ مظنون به عضویت در گروه‌های "تروریستی" را که به عنوان پناهجو به آمریکا آمده‌اند، زیر نظر دارد.

باب فرگوسن دادستان کل ایالت واشنگتن که در تلاش ها برای متوقف کردن این دستور شرکت داشته حکم دادگاه هاوایی را "خبری عالی" توصیف کرد.

او گفت: "خیلی هیجان انگیز است. این محصول یک کار تیمی است: یعنی شکایات متعدد در ایالات متعدد."

دستور مهاجرتی پیشین آقای ترامپ باعث سرگردانی مسافران در فرودگاه ها و تظاهرات اعتراضی گسترده شد اما قاضی یک دادگاه فدرال در ایالت واشنگتن اجرای آن را متوقف کرد. بعدا دادگاه تجدید نظر هم حکم اولیه این دادگاه را تایید کرد.

حق نشر عکس Getty Images