وزیر امور خارجه آمریکا: در برخورد با کره شمالی گزینه نظامی روی میز است

حق نشر عکس EPA
Image caption تیلرسون (چپ) در نشست خبری با وزیر خارجه کره جنوبی از تغییر در رویکرد آمریکا نسبت به "تهدید" کره شمالی سخن گفت

آمریکا در مورد "تهدید نظامی" کره شمالی هشدار داده است.

روز جمعه، ٢٧ اسفند (١٧ مارس)، رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا که از کره جنوبی بازدید می کند، در واکنش به اقدامات نظامی کره شمالی گفت که ممکن است سیاست کنونی آمریکا نسبت به کره شمالی تغییر یابد و افزود که ایالات متحده گزینه نظامی علیه کره شمالی را مردود نمی‌داند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
واکنش بین المللی به آزمایش موشکی کره شمالی

+ کره شمالی یک موشک بالستیک آزمایش کرد

+ آمریکا از آزمایش موشکی 'ناموفق' کره شمالی خبر داد

آقای تیلرسون گفته است که یکی از اهداف سفر منطقه‌ای او تمرکز بر یافتن "رویکردی جدید" نسبت به کره شمالی است. وی گفت که تمامی تلاش‌های دو دهه گذشته برای غیرهسته‌ای کردن کره شمالی با شکست مواجه شده است.

وزیر خارجه آمریکا که در یک نشست خبری مشترک با یون بیونگ‌سه، وزیر خارجه کره جنوبی شرکت داشت گفت: "بگذارید به صراحت بگویم که سیاست شکیبایی استراتژیک ما در مورد کره شمالی به انتها رسیده و ما سرگرم بررسی مجموعه ‌ی از اقدامات امنیتی و دیپلماتیک هستیم در حالیکه تمامی گزینه‌ها روی میز قرار دارد." وی هشدار داد که اگر کره شمالی امنیت کره جنوبی را مورد تهدید قرار دهد "با واکنش مناسب مواجه خواهد شد."

+ 'کره شمالی، شلیک چهار موشک بالستیک در دریای ژاپن'

رکس تیلرسون در مورد نوع برخورد با کره شمالی گفت که "اگر آن کشور تهدید ناشی از برنامه تسلیحاتی خود را به سطحی افزایش دهد که از نظر ما مستلزم اقدام عملی باشد، آنگاه گزینه نظامی روی میز خواهد بود." وی از چین خواست تا تحریم‌های وضع شده علیه کره شمالی را به طور موثر به اجرا بگذارد و افزود که نیازی نیست که چین به خاطر اینکه آمریکا یک شبکه دفاع ضد موشکی در کره جنوبی مستقر کرده، این کشور را تنبیه کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption تیلرسون از نیروهای آمریکایی مستقر در مرز دو کره دیدن کرد - مرزبانان کره شمالی در آن سوی مرز دیده می‌شوند

وزیر خارجه آمریکا گفت که هدف از استقرار این شبکه دفاع ضد موشکی مشخصا حفاظت از کره جنوبی در برابر حملات احتمالی کره شمالی است. مقامات چینی گفته بودند که نصب رادار نیرومند مربوط به این شبکه را تهدیدی علیه امنیت خود محسوب می‌کنند. کره جنوبی گفته است که چین در اعتراض به نصب این سیستم راداری، برخی محدودیت‌های تجاری را علیه این کشور به اجرا گذاشته است.

+ پنج نکته درباره پنجمین آزمایش اتمی کره شمالی

آقای تیلرسون واکنش چین را "غیرضروری و نگرانی آور" توصیف کرده و گفته است که راه حل مساله این است که قدرت‌های منطقه‌ای به منظور بهبود امنیت جمعی خود، راه حلی را برای تهدید کره شمالی بیابند.

از اوایل سال گذشته میلادی، کره شمالی به دو آزمایش هسته‌ای و چند آزمایش موشکی دست زده و گفته است که در صدد ساخت موشک‌های قادر به حمل کلاهک هسته‌ای با برد بلند است تا بتواند ایالات متحده را هدف قرار دهد.

+ معروف‌ترین زن کره شمالی کیست؟

رکس تیلرسون در جریان نخستین سفر منطقه‌ای خود به شرق آسیا، روز چهارشنبه از ژاپن به کره جنوبی سفر کرد و قرار است روز یکشنبه عازم چین شود. وی در جریان دیدار از کره جنوبی، از منطقه غیرنظامی مرز دو کره دیدن و با نیروهای آمریکایی مستقر در این کشور ملاقات کرد.