پاکستان خواستار کمک فیسبوک در مبارزه با کفرگویی شد

تظاهرکنندگان در پاکستان حق نشر عکس EPA
Image caption تظاهرکنندگان در پاکستان از مقامات خواسته اند شبکه های اجتماعی ای را که کفرگویی را نشر می کنند مسدود کنند

پاکستان میگوید از فیسبوک خواسته است برای بررسی "محتوای کفرآمیز" که توسط پاکستانیها در این شبکه اجتماعی نشر شده، کمک کند.

به گفته وزارت کشور پاکستان فیسبوک موافقت کرده است برای رسیدگی به تردیدها در مورد مطالب این شبکه اجتماعی یک تیم را به پاکستان بفرستد.

کفرگویی یکی مسایل بسیار حساس و جنجال برانگیز در پاکستان است.

منتقدان می گویند قوانین کفرگویی، که اجازه مجازات اعدام در برخی از موارد را می‌دهد، اغلب اوقات مورد سوءاستفاده بویژه علیه اقلیت‌ها قرار گرفته که باعث آزار آنها شده است.

در اوایل این هفته محمد نواز‌شریف، نخست وزیر پاکستان، حمایت خود را از سرکوب گسترده محتوای کفرآمیز در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرد.

او در بیانیه‌ای در حساب رسمی توییتر حزب خود کفرگویی را "جرمی نابخشودنی" توصیف کرد.

سپس چودری نثار، وزیر کشور پاکستان، در روز پنجشنبه، بار دیگر با تاکید بر مقابله با این موضوع گفت "هر گام لازم" برای شنیدن این پیام پاکستان را خواهد برداشت.

او گفت از مقامات خواسته است برای برقراری ارتباط با پلیس فدرال آمریکا (اف بی آی) و همچنین شبکه‌های اجتماعی به صورت روزمره اقدام کنند.

روزنامه دان، چاپ پاکستان، به نقل از او گفته است "فیسبوک و دیگر ارائه‌دهندگان خدمات باید تمام اطلاعات در مورد افراد مرتبط با محتوای کفرآمیز را در دسترس قرار دهند.

در مورد این که تاکنون چه مقدار محتوای کفرآمیز یافت شده توضیحات رسمی اندکی ارائه شده است، اما در گذشته کفرگویی مواردی از توهین نسبت پیامبر اسلام تا نقد و تفسیر غیر معمول از قرآن را در برگرفته است.

اما برخی از منتقدان می‌گویند که هدف از اقدام اخیر فقط سرکوب مخالفان است.

زمانی که پنج وبلاگ نویس و فعال لیبرال اخیرا ناپدید شدند، آنها در رسانه های اجتماعی متهم به توهین به مقدسات شدند. این اتهام در کشوری عمیقا محافظه کار بسیار جدی است که می‌تواند افراد متهم را در معرض خشم مردم قرار دهد.

در بیانیه‌ای که خبرگزاری آسوشیتدپرس از فیسبوک نقل قول کرده این شبکه اجتماعی اعلام کرده است که درخواست دولت پاکستان را در چارچوب "حفاظت از حریم خصوصی و حقوق کاربران" خود مورد بر سی قرار خواهد داد.

در این بیانیه آمده است: "ما اطلاعات در مورد حساب‌ها را صرفا مطابق با شرایط استفاده از خدمات ما و قانون مربوط افشا می‌کنیم. برای درخواست‌های بین‌المللی ممکن است به یک پیمان همکاری متقابل در مسایل قانونی یا سایر اشکال درخواست رسمی مورد نیاز باشد، و ما اینها را شامل گزارشمان در مورد درخواست های دولت می کنیم.''

اما فیسبوک هنوز در مورد هیئت ارسالی به پاکستان رسما اظهار نظری نکرده است.

پاکستان دسترسی به سایت های پورنوگرافی و سایت های دارای محتوای ضد اسلامی را کرارا مسدود کرده است و در سال ۲۰۱۰ دادگاهی در این کشور دسترسی به فیسبوک را در ارتباط با کاریکاتورهای حضرت محمد ممنوع کرد.

بیشتر بخوانید:

رسیدگی به آخرین مرحله تجدیدنظر پرونده کفرگویی زن مسیحی در پاکستان به تعویق افتاد

آسیه بی‌بی در پاکستان، قربانی دیگری از قانون کفرگویی

موضوعات مرتبط