هزاران کرد مقیم آلمان علیه اردوغان تظاهرات کردند

پوسترهای عبدالله اوجالان را آزاد کنید در میان تظاهرات کنندگان فراوان دیده می‌شد حق نشر عکس Boris Roessler/dpa via AP
Image caption پوسترهای عبدالله اوجالان را آزاد کنید در میان تظاهرات‌کنندگان فراوان دیده می‌شد

در فرانکفورت آلمان حدود ۳۰ هزار کرد در تجمعی علیه رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه و دولت او شعار دادند.

روز شنبه (۱۸ مارس - ۲۸ اسفند) کردها برای حضور در این تجمع بزرگ از شهرهای مختلف آلمان به فرانکفورت سفر کردند.

در این تظاهرات که هم‌زمان با جشن‌های نوروزی کردها برگزار شد پلاکاردهای حمایتی فروانی دیده شد که نام حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) روی آنها نوشته شده بود.

تظاهرات‌کنندگان که شعار دموکراسی برای ترکیه سر داده بودند از مردم ترکیه دعوت می‌کردند در همه‌پرسی ماه آینده این کشور، به اصلاحات قانون اساسی که دولت آقای اردوغان در پی تحقق آن است "نه" بگویند.

در همین حال، ترکیه مجوز دادن به این تجمع را نشانی از "ریاکاری" دولت آلمان ارزیابی کرده و آن را "غیرقابل قبول" خوانده است.

تنش سیاسی میان آنکارا و چند پایتخت اروپایی در چند هفته گذشته و در پی مخالفت دولت‌ها با برگزاری راهپیمایی‌های حمایتی از آقای اردوغان در شهرهای مختلف اروپا، بالا گرفته است به طوری که رئیس‌جمهوری ترکیه همتایان خود در آلمان و هلند را به رفتاری شبیه دوران نازیسم متهم کرده است.

روز شنبه و در پی برگزاری این راهپیمایی بزرگ در فرانکفورت، ابراهیم گلین، سخنگوی رجب طیب اردوغان طی بیانیه‌ای گفت: "این غیرقابل قبول است که همه جا نشان پ.ک.ک. برافراشته شود در حالی که وزرای دولت ترکیه اجازه دیدار با شهروندان‌شان را در این شهرها ندارند. تصمیم درباره سرنوشت همه‌پرسی ماه آوریل، باید توسط ملت ترکیه گرفته شود نه کشورهای اروپایی دیگر."

بیشتر بخوانید:

ترکیه: سفیر هلند را به آنکارا راه نمی‌دهیم

درگیری پلیس هلند با معترضان؛ ممانعت از ورود وزیر ترکیه به این کشور

حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption آقای اردوغان در دو هفته گذشته بارها حملات بسیار تندی به رهبران اروپایی کرده است
حق نشر عکس AFP/Getty Images
Image caption مخالفت آلمان با برگزاری تجمع‌های حمایتی از دولت آقای اردوغان، با واکنش منفی رسانه‌های حامی دولت روبرو شده است

موضوعات مرتبط