روحانی تندرو هندو سروزیر ایالت اوتار پرادش در هند شد

یوگی آدیتیانات حق نشر عکس Getty Images

یوگی آدیتیانات، یکی از روحانیون هندو که با اظهاراتش علیه مسلمانان شناخته می‌شود و از سوی حزب حاکم بهاراتیا جاناتا (بی جی پی) به عنوان سروزیر ایالت اوتار پرادش معرفی شده بود، مراسم تحلیف خود را بجا آورده است.

اوتار پرادش بزرگترین و پرجمعیت‌ترین ایالت هند است و کنترل آن برای احزاب مختلف بسیار مهم است و به موقیعت آنها در سیاستگذاریهای محلی و دولت مرکزی کمک می‌کند. این ایالت بیشترین تعداد کرسیهای پارلمانی را در مجلس سفلای هند (لوک سبها) دارد.

حزب حاکم بی جی پی در انتخابات ایالتی اخیر در اوتار پرادش به پیروزی چشمگیری رسید.

آقای آدیتیانات که ۴۴ سال سن دارد، گفته است که اولویت وی فراهم آوردن توسعه برای همه اقشار مردم ایالت است.

سروزیر جدید اظهارات تندی علیه مسلمانان داشته است و براساس گزارشها پیشتر و در سخنانی شاهرخ خان، هنرپیشه مشهور سینمای هند (بالیوود)، را با حافظ سعید، از رهبران ستیزه‌جوی پاکستانی، مقایسه کرده بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در انتخابات اخیر آقای مودی خود در جریان تبلیغات انتخاباتی بویژه در اوتار پرادش نقش محوری ایفا کرد

اوتار پرادش دارای اقلیت بزرگی از مسلمانان است و حدود یک پنجم جمعیت ۲۰۰ میلیونی این ایالت را مسلمانان تشکیل می‌دهند.

نمایندگان احزاب مخالف از معرفی آقای آدیتیانات به عنوان سروزیر این ایالت انتقاد کرده‌اند. برخی نیز آقای آدیتیانات را چهره‌ای که می‌تواند به دودستگی دامن بزند، می‌خوانند.

انتخابات محلی اخیر در ۵ ایالت هند برگزار شد و پیروزی بی جی پی در اوتار پرادش موقعیت ناریندرا مودی، نخست‌وزیر از حزب حاکم را تقویت می‌کند.

در انتخابات اخیر آقای مودی خود در جریان تبلیغات انتخاباتی بویژه در اوتار پرادش نقش محوری ایفا کرد و وعده داد تا در صورت پیروزی، رشد اقتصادی و روند مدرنیزاسیون را تقویت و فساد را ریشه‌کن کند.

به گفته خبرنگاران انتخابات اخیر به منزله آزمونی برای آقای مودی و سیاست‌های او به خصوص سیاست ابطال اسکناس‌های درشت قلمداد شده است.

پیروزی آقای مودی در انتخابات ایالتی همچنین شانس پیروزی او در انتخابات سراسری ۲۰۱۹ را افزایش خواهد داد.

موضوعات مرتبط