حملات هوایی و نبرد در شرق دمشق همچنان ادامه دارد

jobar حق نشر عکس AFP

حملات هوایی و درگیری شدید برای پس گرفتن منطقه جوبر در شرق دمشق همچنان ادامه دارد و از ساعت‌های اولیه امروز (دوشنبه ۲۰ مارس، سی اسفند) حداقل سی حمله هوایی به این منطقه انجام شده است.

شاهدان از دمشق خبر می‌دهند ارتش سوریه با استفاده از سلاح‌های سنگین و حملات هوایی تلاش می‌کند حمله ناگهانی و غیرمنتظره مخالفان دولت را سرکوب کند.

دیروز (یکشنبه ۲۹ اسفند - ۱۹ مارس) مخالفان مسلح دولت بشار اسد، در یک رشته حملات ناگهانی منطقه جوبر را زیر آتش گرفتند که بیش از چند کیلومتر با مرکزشهر دمشق فاصله ندارد.

فعالان ناظر بر اوضاع سوریه می‌گویند این حملات در ساعات نخستین بامداد یکشنبه و با چند حمله انتحاری و انفجار خودروهای بمب‌گذاری شده آغاز شده است.

تلویزیون دولتی سوریه همچنین از تونل‌های متعددی خبر داده که مخالفان برای نفوذ به داخل شهر و انجام عملیات از آنها استفاده کرده‌اند. به گزارش بن جیمز خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت، مخالفان دولت برای اولین بار در دو سال اخیر تا میدان عباسی در نزدیکی شهر قدیمی دمشق پیش رفته بودند.

حق نشر عکس AFP
Image caption مناطق تحت کنترل شورشیان در حاشیه دمشق طی چند ماه گذشته به شدت آسیب دیده است

اما ارتش سوریه می‌گوید موفق شده مهاجمان را به عقب براند.

خبرنگار بی‌بی‌سی در بیروت همچنین از حملات هوایی شدید به منطقه جوبر خبر می دهد اما می‌گوید روشن نیست جنگنده‌های سوری این بمباران‌ها را انجام می‌دهند یا جنگنده‌های روسی اما برخی گزارش‌ها این حملات را به ارتش سوریه نسبت داده‌اند.

تلویزیون دولتی روسیه گزارش می‌کند که نیروهای دولتی منطقه جوبر را باز پس گرفته‌اند و تانک‌های ارتش از منطقه محافظت می‌کنند با این حال گزارشگر تلویزیون دولتی سوریه در حین گزارش زنده از منطقه جوبر و در حالی که می‌گفت برخی رسانه‌ها سعی می‌کنند وانمود کنند که درگیری در منطقه جوبر همچنان ادامه دارد، ناگهان با آتش‌باری شدید و انفجار مواجه شد و مجبور شد بپذیرد که البته درگیری در منطقه ادامه دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای مخالف همچنان در حال نبرد با ارتش سوریه در منطقه جوبر هستند.

دمشق، پایتخت سوریه، که مجموعه کاخ ریاست‌جمهوری بشار اسد هم در دامنه‌های ارتفاعات آن واقع شده در چند نقطه حاشیه‌ای خود شاهد حضور مخالفان مسلح و شبه‌نظامیان جهادی است و ناحیه جوبر که کانون حملات امروز بوده، نزدیک‌ترین آنها به مرکز پایتخت است.

حملات امروز هم‌زمان با ششمین سالگرد آغاز جنگ داخلی خونین در سوریه بوده است.

بیشتر بخوانید:

حمله غافلگیرکننده مخالفان مسلح دولت سوریه به دمشق

موضوعات مرتبط