نخست وزیر عراق: ترامپ بیش از اوباما آماده مقابله با تروریسم است

حق نشر عکس Reuters
Image caption عبادی از تعهد بیشتر ترامپ برای کمک به عراق در مبارزه با تروریسم سخن گفته اما افزوده است که در این زمینه جزئیات بیشتری در دست ندارد

نخست وزیر عراق از آمادگی بیشتر دولت جدید آمریکا برای مبارزه با تروریسم در کشورش سخن گفته است. در گزارش‌های خبری دیدار نخست وزیر عراق و دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در چند مورد از توافق هسته‌ای آمریکا و ایران انتفاد کرد.

حیدر عبادی که از آمریکا دیدن می‌کند، پس از ملاقات با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، در سخنرانی در موسسه صلح در واشنگتن گفت که استنباط او این است که دولت جدید آمریکا رویکردی تهاجمی‌تر نسبت به مبارزه با تروریسم دارد هر چند مشخص نکرد که این "رویکرد" به چه صورت در سیاست آمریکا نسبت به عراق تاثیر خواهد گذاشت.

آقای عبادی گفت که به نظر او، دولت آقای ترامپ در مقایسه با دولت باراک اوباما "آمادگی دارد به اقدامات بیشتری دست بزند." باراک اوباما از اعزام نفرات نظامی بیشتر به عراق خودداری کرد اما به نظر می‌رسد که سیاست او در قبال عراق در عقب راندن نیروهای دولت اسلامی - داعش - از بخش‌هایی از آن کشور، از جمله شهر موصل موثر بوده است.

نخست وزیر عراق گفت: "فکر می‌کنم که این دولت می خواهد بیش از گذشته در جنگ با تروریسم مشارکت داشته باشد و استنباط من، گرایش بیشتر این دولت به مقابله رو در رو با تروریسم است." وی در عین حال گفت که مداخله نظامی گسترده‌تر لزوما بهترین روش مبارزه نیست و افزود: "راه‌های مناسب‌تری هم برای شکست دادن تروریسم وجود دارد."

حق نشر عکس Reuters
Image caption مستشاران آمریکایی در نزدیکی دانشگاه موصل - نخست وزیر عراق حمایت نیروی هوایی و کمک مستشاران آمریکایی را در موفقیت عملیات اخیر علیه داعش موثر دانسته است

در پاسخ به این سئوال که در سیاست دولت جدید آمریکا نسبت به عراق چه تفاوت‌هایی را با سیاست دولت قبلی مشاهده کرده، حیدر عبادی گفت که "واقعا طرح کامل آنها را ندیده‌ام اما می‌دانم که طرحی در کار است؛ البته ما هم طرح خودمان را داریم."

اخیرا جیم ماتیس، وزیر دفاع آمریکا، طرح جدیدی با عنوان "نگرش جامع" نسبت به شکست داعش و سایر گروه‌های تروریستی در "ابعاد جهانی" را تهیه و برای دونالد ترامپ ارسال کرد اما گفت که جزئیات طرح هنوز تکمیل نشده است. البته برخی منابع آمریکایی گفته‌اند که بعید است که این طرح دست کم از نظر اقدامات جاری در عراق و سوریه، با اقدامات دولت باراک تفاوت چشمگیری داشته باشد.

حیدر عبادی در سخنرانی در موسسه صلح گفت که نسبت به تکمیل موفقیت‌آمیز عملیات باز پس‌گیری اراضی عراق از نیروهای دولت اسلامی خوشبین است. او گفت که نیروهای دولتی به طور موثر با پیشمرگه‌های کرد همکاری دارند و در عملیات نظامی، از حمایت موثر نیروی هوایی و مستشاران آمریکایی برخوردار می‌شوند. نخست وزیر عراق اظهار داشت که نیروهای دولتی "در شرف آزادسازی موصل" هستند. موصل در تابستان سال ٢٠١٤ و پس از آنکه نیروهای دولتی از این شهر گریختند، به تصرف داعش درآمد..

در گزارش‌های خبری از دیدار آقای عبادی و دونالد ترامپ در کاخ سفید، رئیس جمهوری آمریکا در چند مورد مخالفت خود را با توافق هسته‌ای دولت سابق آمریکا با ایران یادآور می‌شود اما مشخصا در زمینه نحوه کمک به عراق سخنی نمی‌گوید. در عین حال، در گزارش رسمی کاخ سفید از این ملاقات آمده است که ایالات متحده و عراق "کاملا به ادامه و تعمیق همکاری جامع و مبتنی بر احترام متقابل متعهد هستند" و در نظر دارند "از طریق همکاری بلند مدت، با قاطعیت تروریسم را از عراق ریشه کنند و زمینه تقویت توان نظامی عراق و سایر نهادهای کلیدی این کشور را فراهم آورند."