اسرائیل: اعضای حزب‌الله مصطفی بدرالدین را کشتند

مصطفی بدرالدین حق نشر عکس Getty
Image caption مصطفی بدرالدین در انفجاری در نزدیکی دمشق کشته شد

گادی آیزنکوت،رئیس ستاد کل ارتش اسرائیل می‌گوید بنا به تحقیق سازمان اطلاعاتی اسرائیل مصطفی بدرالدین، فرمانده نظامی حزب الله لبنان، به دست اعضای خود این گروه کشته شده است.

ژنرال آیزنکوت گفت: "این قتل نشان دهنده بحران عمیق در داخل حزب الله است."

پس از کشته شدن مصطفی بدرالدین در ماه مه ۲۰۱۶، موجی در رسانه‌های عرب به راه افتاد مبنی بر این که مصطفی بدرالدین قربانی تصفیه درونی حزب‌الله شده و به دست عوامل خود این حزب یا متحدانش کشته شده است.

مصطفی بدرالدین که از سال ۲۰۱۱ فرماندهی نیروهای حزب الله در سوریه را به عهده داشت در انفجاری در نزدیکی دمشق کشته شد.

حزب الله مسئولیت قتل او را به گردن گروه‌های اسلام‌گرای افراطی سنی انداخت.

اوایل ماه جاری شبکه خبری العربیه گزارش داد که تحقیق درباره کشته شدن فرمانده حزب الله نشان می دهد که او به دستور حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله کشته شده است.

در این گزارش ادعا شد که حسن نصرالله از سوی قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران تحت فشار قرارگرفته بود تا مصطفی بدرالدین را برکنار کند.

خبرگزاری آسوشیتد پرس به نقل از سازمان اطلاعاتی اسرائیل از درگیری مصطفی بدرالدین با فرماندهان نظامی ایران گزارش می‌دهد.

مصطفی بدرالدین متهم به دست داشتن در قتل رفیق حریری، نخست وزیر لبنان شده بود. آقای حریری با ادامه حضور نظامی و امنیتی سوریه در لبنان و ادامه "دخالت دمشق" در امور داخلی کشورش مخالف بود، و در سال ۲۰۰۵ در انفجار بزرگی در بیروت کشته شد.

دادگاهی که از جانب سازمان ملل متحد مامور رسیدگی به پرونده قتل رفیق حریری، نخست‌وزیر پیشین لبنان شد، مصطفی بدرالدین و سه تن دیگر از اعضای حزب‌الله لبنان را به دست داشتن در این قتل متهم کرد اما اقدامی در مورد او صورت نگرفت.

موضوعات مرتبط