بریتانیا هم مانند آمریکا برای پروازهای خاورمیانه محدودیت‌هایی وضع می‌کند

امنیت فرودگاه حق نشر عکس Getty

گزارش‌ها حاکی از آن است که بریتانیا نیز مانند آمریکا محدودیت‌هایی برای پروازها از خاورمیانه وضع می‌کند و مسافران برخی هواپیماها دیگر حق نخواهند داشت لپتاپ یا دیگر وسایل الکترونیک را همراه خود داخل هواپیما ببرند.

کشورهایی که مسافران هنگام پرواز از آنها به بریتانیا حق ندارند با خود لپتاپ را به داخل هواپیما ببرند عبارتند از: ترکیه، لبنان، اردن، مصر، تونس و عربستان سعودی.

دستگاه‌های پخش دی‌وی‌دی و موبایل‌های بزرگ هم در این ممنوعیت می‌گنجند.

دولت بریتانیا گفته است: "اقدامات امنیتی اضافی ممکن است برای برخی مسافران و پروازها مشکلاتی ایجاد کند، و ما متوجه سختی‌های ناشی از آن هستیم. اما اولویت ما همیشه تامین امنیت شهروندان بریتانیایی است."

مقام‌های آمریکایی می‌گویند این امکان وجود دارد که بمب را در برخی از وسایل الکترونیک پنهان کرد.

محدودیت‌های وضع‌شده آمریکا شامل پروازها از ۱۰ فرودگاه در هشت کشور عمدتا مسلمان می‌شود. مسافران باید وسایل الکترونیک را همراه بارشان تحویل بدهند.

هواپیمایی‌های اردن، مصر، ترکیه، عربستان سعودی، کویت، مراکش، قطر، امارات (الامارات و اتحاد) باید هنگام پرواز به آمریکا مانع از حمل وسایل الکترونیک به داخل هواپیما شوند.

دولت ترکیه به تصمیم آمریکا برای اعمال چنین محدودیت‌هایی اعتراض کرده است.

دانیل ساندفورد، خبرنگار امور بریتانیا در بی‌بی‌سی، می‌گوید محدودیتی که بریتانیا برای پروازها اعلام کرده "آشکارا بخشی از اقدامی هماهنگ با آمریکا است".