اردوغان: در روابط خود با اتحادیه اروپا تجدید نظر خواهیم کرد

حق نشر عکس AP
Image caption اردوغان: اروپای امروز، درست مانند دوران پیش از جنگ جهانی دوم، اروپایی بی‌رحم، نژادپرست، ضد اسلام و ضد ترک است

در حالی که تنش بین ترکیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا به اوج رسیده است، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه امروز سه‌شنبه اول فروردین ۱۳۹۶ گفته که در روابط ترکیه با "اتحادیه اروپای فاشیست و بیرحم" تجدید نظر خواهد کرد.

رئیس جمهوری ترکیه که در جمع هوادارانش در آنکارا سخن می گفت، ازآنها خواست که به همه‌پرسی تغییر قانون اساسی ترکیه که باعث افزایش قدرت او خواهد شد، پاسخ آری بدهند.

او آلمان و هلند را به دلیل لغو برنامه سخنرانی وزیران ترکیه در جمع ترک تبارهای مقیم این دو کشور، به استفاده از روش "نازی ها" متهم کرد.

رجب طیب اردوغان گفت که بعد از همه‌پرسی تغییر قانون اساسی، با ترکیه‌ای «بسیار متفاوت» روبروخواهید شد و افزود: "اروپای امروز، درست مانند دوران پیش از جنگ جهانی دوم، اروپایی بیرحم، نژادپرست، ضد اسلام و ضد ترک است."

این گونه اظهارات اردوغان برای جلب آرای ملی گرایان ترکیه در همه پرسی قانون اساسی است.

رئیس جمهوری ترکیه مرتبا بر این ترس و واهمه از تلاش قدرت های خارجی برای از بین بردن ترکیه دامن می زند. به طوری که گویی این ضرب المثل ترکی که می گوید "تنها دوست ترک یک ترک است" از این نگرش سیاسی او سرچشمه گرفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption به روی این پلاکارد نوشته شده که رئیس جمهور "اردوغان" صحبت می کند، آلمان به خود می لرزد، آمریکا به هوا می پرد و بریتانیا می لرزد. سرنگون باد همه آن ها

مارک لوئن، خبرنگار بی بی سی می گوید: "مشکل اینجاست که وقتی رأی گیری همه پرسی پایان یابد، تاثیر بد سخنان اردوغان هم چنان باقی می ماند... "نازی"و "فاشیست" خواندن نزدیکترین متحدان اروپایی و همپیمانان ترکیه در ناتو نسخه خوبی برای بهبود روابط آینده این کشور نیست... رئیس جمهوری ترکیه تصور می کند که اتحادیه اروپا به ترکیه بیشتر نیاز دارد تا این کشور به اتحادیه اروپا، اما ممکن است او مرتکب اشتباه محاسبه خطرناکی شده باشد."