وکیل روس در آستانه جلسه دادگاه از ساختمان 'پایین افتاد'

حق نشر عکس AP
Image caption فعالان حقوق بشر می گویند که آقای ماگنیتسکی به خاطر مصدومیت ناشی از شکنجه در زندان جان خود را از دست داد

نیکلای گوروخوف، وکیل خانواده سرگئی ماگنیتسکی که مرگش در زندان در سال ۲۰۰۹ میلادی به تنش در روابط غرب و مسکو منجر شد در یک سانحه زخمی شده است.

به گزارش رسانه‌های روسیه، نیکلای گوروخوف و چند کارگر یک وان حمام را توسط جرثقیل کابلی به آپارتمانش بالا می کشیدند که آقای گوروخوف از طبقه چهارم ساختمان پایین افتاد.

یک منبع امدادی گفته است که نیکلای گوروخوف را از حومه مسکو با هلیکوپتر به بیمارستانی منتقل کرده اند. حال وی وخیم گزارش شده اما گفته می شود که در این حادثه به کارگران آسیب نرسیده است. خانواده نیکلای گوروخوف می گویند خود شاهد حادثه نبوده اند.

نیکلای گوروخوف وکالت خانواده ماگنیتسکی و بیل براودر، مدیر "هرمیتاژ کپیتال منجمنت" را برعهده داشت که آقای ماگنیتسکی پیش از مرگ مشاور مالیاتی اش بود.

بیل براودر، سرمایه گذار آمریکایی و مالک "هرمیتاژ کپیتال منجمنت" که در لندن مستقر است گفته که آقای گوروخوف را "پائین انداخته اند." او نگفت که بر چه اساسی این اتهام را مطرح کرده است.

یک وب سایت نزدیک به بیل براودر گزارش داده که آقای گوروخوف قرار بود روز چهارشنبه (۲۲ مارس) در دادگاه حاضر شود تا حکم بازداشت غیابی بیل برادور و یک همکار روس وی را به چالش بکشد.

نیکلای گوروخوف همچنین پرونده مرگ جنجالی سرگئی ماگنیتسکی را دنبال می کرد.

آقای ماگنیتسکی نماینده و مشاور مالیاتی شرکت "هرمیتاژ کپیتال منجمنت" در روسیه بود. او در گزارش خود چند مقام رسمی اداره مالیات روسیه را به فساد اداری و اختلاس بیش از ۲۰۰ میلیون دلار متهم کرد.

پس از ارائه این گزارش، او خود به اتهام تقلب مالیاتی دستگیر شد و حدود یک سال بعد در زندان درگذشت.

فعالان حقوق بشر می گویند که او بر اثر مصدومیت ناشی از شکنجه در زندان جان خود را از دست داد.

دادگاهی در مسکو پزشک زندان را از اتهام سهل انگاری در خصوص معالجه آقای ماگنیتسکی تبرئه کرد.

مرگ آقای ماگنیتسکی به تنش میان روسیه و آمریکا افزود به طوری که کنگره آمریکا در سال ۲۰۱۲ میلادی «قانون ماگنیتسکی» را تصویب کرد که مقامات رسمی روسیه را که به نقض حقوق بشر مظنون هستند، تحریم می کند.

در واکنش به آن اقدام، پارلمان روسیه قانونی برای ممنوعیت فرزندخواندگی کودکان روسیه توسط آمریکایی‌ها تصویب کرد که از حمایت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه برخوردار شد.

موضوعات مرتبط