خشم عمومی از انتشار ویدیوی کتک زدن راننده فلسطینی

کتک زدن راننده کامیون فلسطینی حق نشر عکس AHMAD TAWIL

به دنبال انتشار ویدئویی از کتک خوردن یک راننده کامیون فلسطینی از سوی یک پلیس اسرائیلی در بیت‌المقدس، تحقیقات درباره این حادثه آغاز شده و مامور پلیس تحت بازرسی قرار گرفته است.

این تصاویر که به صورت گسترده در شبکه‌های اجتماعی همرسان شده و نشان می‌دهد که راننده کامیون بارها هدف حمله قرار گرفته، خشم عمومی را برانگیخته است.

این حادثه در وادی الجوز، که منطقه‌ای عرب‌نشین در مناطق اشغالی شرق بیت‌المقدس است، اتفاق افتاد.

پلیس اسرائیل رفتار این مامور را "خشن و غیر عادی" توصیف کرد و گفت که این مامور منتظر به خدمت شده است. این ویدئو که از سوی یک شهروند ساکن شرق بیت‌المقدس گرفته شده در اختیار بخش بازرسی پلیس قرار گرفته است.

یک ویدئوی دیگر که توسط سرنشین یک ماشین گرفته شده، نشان می‌دهد که راننده کامیون به مامور پلیس اعتراض می‌کند.

روزنامه اورشلیم پست در خبری نوشته که گفته می‌شود این درگیری به دنبال جر و بحث بر سر پارک کامیون رخ داده است.

'رفتار ظالمانه '

در ویدئو به نظر می‌رسد که مرد فلسطینی مشغول توضیح دادن موضوعی است و روی یک نکته تاکید می‌کند که در نتیجه آن مامور پلیس با سر به او ضربه می‌زند و سپس با دست به جلو و عقب سر او ضربه می‌زند.

بعد در حالی که راننده سرش را می‌گیرد و می‌چرخد، مامور پلیس یک ضربه زانو به شکم او می‌‌زند و با مشت به سرش می‌کوبد.

در این لحظه دو نفر دیگر از راه می‌رسند و به مامور پلیس اعتراض می‌کنند. پلیس یکی از آن‌ها را به عقب هل می‌دهد و او نیز یک مشت به پلیس می‌زند و یک لگد می‌خورد.

این ویدئو که تدوین شده، این‌جا قطع می‌شود و تصویر بعدی زمانی است که مرد دوم به صورت پلیس از کنار ضربه می‌زند، قبل از این که مرد سوم وارد شود و تلاش کند تا پلیس را آرام کند.

انتشار این ویدئو موجب خشم احمد تیبی، سیاستمدار عرب اسرائیلی شد. او که عضو کنست، پارلمان اسرائیل است خواهان دستگیری و محاکمه مامور پلیس شد: "این رفتاری ظالمانه از سوی مافیا و اعضای گروه‌های تبهکار است، نه افرادی که در برابر قانون پاسخگو هستند."

گیلاد اردان، وزیر امنیت ملی اسرائیل نیز گفت: "نیروی پلیس جای این گونه رفتارها نیست و من امیدوارم که بخش بازرسی پلیس با رعایت کامل قانون از او بازجویی کند."