پلیس نام مهاجم حمله لندن را اعلام کرد

سوگواری لندن حق نشر عکس AP
Image caption عصر پنجشنبه مراسم سوگواری در مرکز لندن برگزار شد

پلیس لندن نام مهاجم حمله روز چهارشنبه در کنار ساختمان پارلمان بریتانیا در لندن را "خالد مسعود" اعلام کرده است.

به گفته پلیس این فرد ۵۲ سال داشته است. او متولد استان کنت در جنوب بریتانیا بوده و اخیرا در منطقه وست میدلندز زندگی می‌کرده است. گزارش کرده این فرد قبلا هم محکومیت‌هایی در ارتباط با تعرض و مالکیت سلاح داشت اما هیچگاه به جرایم تروریستی محکوم نشده بود.

روز چهارشنبه فردی با خودرو عابران روی پل وستمینستر در مقابل ساختمان پارلمان را زیر گرفت و دو نفر را کشت. ده‌ها نفر هم در این حادثه زخمی شدند. مهاجم سپس یکی از ماموران پلیس را با چاقو کشت و سرانجام به ضرب گلوله ماموران کشته شد.

عصر روز پنجشنبه مراسم یادبودی برای قربانیان برگزار شد.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که فرد مهاجم "یک سرباز دولت اسلامی" بوده و این حمله را در پی "دعوت به هدف قرار دادن شهروندان ائتلاف" انجام داده است.

ائتلافی از کشورهای مختلف به رهبری آمریکا بیش از دو سال است که مواضع داعش در سوریه و عراق را هدف قرار می‌دهند. بریتانیا نیز عضو این ائتلاف است.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا، امروز پنجشنبه در جلسه مجلس عوام بریتانیا اعلام کرد که مهاجم فردی مسلمان و متولد بریتانیا بود که MI۵ (سازمان اطلاعات داخلی) پیشتر او را تحت نظر داشت. خانم می مهاجم را "عنصری حاشیه‌ای" توصیف کرد.

پیش از این پلیس مبارزه با تروریسم بریتانیا اعلام کرده بود که هشت نفر را در شهرهای لندن و بیرمنگام به ظن ارتباط با حمله چهارشنبه در لندن بازداشت کرده است.

اتفاق روز گذشته بزرگترین حمله این چنینی در بریتانیا ظرف ۱۰ سال اخیر بوده است. گروه داعش در سال‌های اخیر مسئولیت حملاتی را در پاریس، نیس، بروکسل و برلین پذیرفته است.

حق نشر عکس AFP
Image caption ماموران امنیتی در خیابان‌های اطراف پارلمان حضور دارند

موضوعات مرتبط