هشدار ترامپ به مخالفان محافظه‌کار طرح بیمه درمانی

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محافظه کاران حزب جمهوریخواه و دموکرات ها به شدت با این طرح مخالفند

مذاکرات فشرده بین دونالد ترامپ و جناح محافظه کار حزب جمهوریخواه بر سر جایگزین طرح بیمه درمانی باراک اوباما بی‌نتیجه مانده است.

یک مقام کاخ سفید هشدار داده که در صورت ادامه مخالفت محافظه کاران با طرح مورد حمایت رئیس جمهوری آمریکا، وی آماده است که طرح بیمه درمانی بحث برانگیز باراک اوباما را لغو نکند.

لغو طرح بیمه درمانی باراک اوباما یکی از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی آقای ترامپ بوده است که آن را فاجعه بار می خواند.

دونالد ترامپ حدود دو هفته پیش اعلام کرد که از طرح بیمه درمانی پیشنهاد شده توسط رهبری جمهوریخواه مجلس نمایندگان حمایت می کند.

آقای ترامپ خواهان آن شده بود طرح جدید که «طرح بیمه درمانی آمریکا" نام دارد روز پنجشنبه (۲۳ مارس) به رای گذاشته شود اما در پی ادامه مخالفت جناح محافظه کار حزب جمهوریخواه در مجلس نمایندگان، رای گیری انجام نشد که ناکامی‌ای برای دونالد ترامپ ارزیابی می شود.

کاخ سفید اعلام کرده است که رئیس جمهوری آمریکا خواهان انجام رای گیری در روز جمعه (۲۴ مارس) است.

حق نشر عکس EPA
Image caption دونالد ترامپ خواهان رای گیری در روز پنجشنبه شد اما گفته می شود او و هوادارانش اکثریت لازم در کنگره برای تصویب طرح را ندارند

'نسخه دوم بیمه اوباما'

گروه‌های محافظه کار به شدت از پیش نویس طرح جمهوریخواهان انتقاد کرده و آن را نسخه دوم بیمه باراک اوباما خوانده اند.

محافظه کاران از این که طرح برای خرید پوشش بیمه درمانی تسهیلات مالیاتی تازه‌ای در نظر می گیرد به شدت انتقاد کرده اند، از جمله سناتور جمهوریخواه رند پال که هشدار داده است که این طرح در مجلس سنا شانس تصویب شدن ندارد.

طرح جدید بخش هایی از طرح بیمه درمانی باراک اوباما را لغو می کند، از جمله این که اشخاص موظف به خرید پوشش بیمه درمانی نخواهند بود ولی بخش‌های از طرح قبلی را حفظ می کند، مانند این که شرکت‌های بیمه خصوصی حق ندارد بین افراد سالم و بیمار فرق قائل شوند و هزینه بیمه اشخاص مبتلا به بیماری هایی چون سرطان را افزایش بدهند.

بنابر گزارش دفتر محاسبات کنگره آمریکا طرح پیشنهادی در صورت تصویب و اجرا در همان سال نخست ۱۴ میلیون آمریکایی را از خدمات بیمه درمانی که اکنون دارند محروم خواهد کرد.

نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها در مجلس نمایندگان، نیز به شدت با این طرح مخالف است می گوید که باعث خواهد شد میلیون‌ها نفر در آمریکا پوشش درمانی خود را از دست بدهند.

دونالد ترامپ پیش از راهیابی به کاخ سفید وعده فسخ فوری طرح بیمه باراک اوباما را می داد، اما بعد از پیروزی گفت که برخی بندهای اصلی‌ آن را حفظ خواهد کرد.

طرح بیمه باراک اوباما در سال ۲۰۱۰ میلادی تصویب شد و از ابتدای سال ۲۰۱۴ به طور رسمی در سرتاسر آمریکا به اجرا درآمد.

این طرح که یکی از مهم‌ترین وعده‌های آقای اوباما به قشر متوسط و محروم آمریکا بود از ابتدا توسط جمهوریخواهان و شرکت‌های بیمه به چالش کشیده شد.

در ماه‌های اخیر نیز هزینه این بیمه برای تعداد زیادی از مردمی که تحت پوشش آن بوده اند افزایش یافت که باعث نارضایتی‌ عمومی شده است.