حسنی مبارک آزاد شد

حق نشر عکس EPA
Image caption مبارک بخش اعظم دوران بازداشت خود را در بیمارستان گذراند

حسنی مبارک، رئیس جمهوری پیشین مصر از بازداشت آزاد شده است.

روز جمعه، ٤ فروردین (٢٤ مارس)، گزارش شد که به حسنی مبارک که از سال ٢٠١١ در بازداشت بوده، اجازه داده شده به خانه خود در شرق قاهره بازگردد و به خانواده‌اش ملحق شود. او بخش اعظم دوره بازداشت خود را به دلیل بیماری در یک بیمارستان نظامی تحت نظر بود.

دادستانی کل مصر روز ١٣ مارس با آزادی او موافقت کرده بود.

روز ٢ مارس، دیوان عالی مصر اتهامات مطرح شده علیه آقای مبارک در ارتباط با کشته شدن شماری از تظاهرکنندگان در جریان اعتراضات ضد دولتی سال ٢٠١١ را وارد ندانست و او را از این اتهام تبرئه کرد. در عین حال، پرونده مربوط به اتهام فساد مالی و ارتشاء علیه رئیس جمهوری پیشین مصر هنوز بسته نشده است و او اجازه خروج از کشور را ندارد.

پیشتر، وکیل مدافع آقای مبارک گفته بود که اگر پزشکان با ترخیص رئیس جمهور پیشین مصر از بیمارستان موافقت کنند، او می‌تواند به خانه خود برود.

حسنی مبارک پس از سی سال تصدی سمت ریاست جمهوری مصر، روز ١١ فوریه سال ٢٠١١ و در حالیکه هجده روز از آغاز تظاهرات ضد دولتی می گذشت، از سمت خود استعفا داد. در جریان این اعتراضات، حدود ٨٥٠ نفر در درگیری با نیروهای امنیتی کشته شدند و مقامات قضایی مصر، با متهم کردن آقای مبارک به صدور حکم تیراندازی به سوی معترضان، او را تحت پیگرد قرار دادند.

شش سال بعد از سقوط حسنی مبارک اکنون بسیاری از اتهاماتی که علیه او مطرح شده بود کنار گذاشته شده است.

بیشتر بخوانید: حسنی مبارک آزاد می‌شود

حق نشر عکس Reuters
Image caption تظاهرات طرفداران مبارک در حمایت از آزادی او