تعدادی سرباز روسی در درگیری با شورشیان چچنی کشته شدند

حق نشر عکس AFP
Image caption نیروهای روسیه در چیچن با فعالیت شورشیان در منطقه ناآرام قفقاز شماله رو به رو هستند

مقامات روسیه می گویند در حمله شبه نظامیان به پایگاه نظامی گارد ملی این کشور در جمهوری خودمختار چچن شش تن از سربازان این گارد کشته شده اند.

کمیته مبارزه با تروریسم روسیه گفته است همه مهاجمان هم از پای درآمده اند.

این کمیته می گوید روز جمعه ۲۴ مارس حدود ساعت ٢ بامداد به وقت مسکو تعدادی شبه نظامی به این پایگاه در منطقه "نائورسکایا" حمله کردند.

به گفته این کمیته مهاجمان با استفاده از هوای مه آلود تلاش کردند وارد شهرک نظامیان شوند اما نظامیان آن هارا مشاهده کردند.

در بیانیه کمیته مبارزه با تروریسم روسیه آمده است که مهاجمان به سلاح و مهمات نظامی مجهز بودند و دو نفر از آنها کمربندهای انتحاری غیرواقعی داشته اند.

خبرگزاری ریا نوستی روسیه با تکیه به منابع خود گزارش داده است که در جریان درگیری با شبه نظامیان دست کم سه تن از نیروهای گارد ملی روسیه آسیب دیدند . که یک نفر از ناحیه سر زخمی شد و وضعش وخیم است. گفته می شود دو تن دیگر از ناحیه پا مجروح شده اند. این خبر رسما تایید نشده است.

همچنین خبرگزاری های روسیه با تکیه به منابع خود گفته اند در این حمله هشت شبه نظامی شرکت داشتند که دو نفر از آن ها توانسته اند فرار کنند. اما نه کمیته مبارزه با تروریسم و نه گارد ملی روسیه این موضوع را تایید نکرده اند.

نیرو های روسیه از سال ۱۹۹۴ تاکنون دو بار با جدایی طلبان در جمهوری عمدتا مسلمان نشین چچن وارد جنگ شده اند اما هنوز با فعالیت گروه های شورشی در این منطقه ناآرام رو به رو هستند.

حق نشر عکس AP
Image caption رمضان قدیراوف که به عنوان رهبری اقتدارگرا شناخته شده است شورشیان را با کمک گسترده دولت روسیه شکست داده است

اما خبرنگاران می گویند درگیری ها میان دو طرف در سال های اخیر رو به کاهش بوده است.

شورشیان تا حد زیادی به دلیل اقدامات رمضان قدیروف، رهبر اقتدارگرای چچن و متحد نزدیک ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه سرکوب شده اند. او از زمانی که نیروهایش با کمک گسترده دولت روسیه شورشیان جدایی طلب را بین سال های ۱۹۹۹-۲۰۰۹ شکست داد، قدرت را در جمهوری خودمختار چچن در دست دارد.

گروه شبه نظامی او که به نام "قادریان" شناخته می شوند و به گفته مخالفان، نامشان هراس آور است، به آدم ربایی، شکنجه و دیگر موارد نقض حقوق بشر متهم شده اند.

گارد ملی روسیه بهار سال گذشته با فرمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه تاسیس شد تا با وزارت کشور حفاظت از نظم عمومی را بر عهده گیرد. بنا بر گزارش خبرگزاری اینترفاکس روسیه این نهاد در عملیات ضدترورسیتی در قفقاز شمالی شرکت فعال دارد.

گارد ملی تحت فرماندهی مستقیم رئیس جمهوری است. برخی کارشناسان گفته اند آقای پوتین این تشکیلات را برای حفظ قدرت در صورت ناآرامی وضع کشور تاسیس کرده است.

بیشتر بخوتنید:

رمضان قدیرف، متحد اصلی پوتین در چچن

رهبر شورشیان چچن 'مرده است'

موضوعات مرتبط