روسیه ادعای ارسال کمک به طالبان را رد کرد

ضمیر کابلوف حق نشر عکس AP
Image caption ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان به شدت اتهام ارسال کمک به طالبان را رد کرده است

روسیه ادعای یکی از نظامیان ارشد آمریکا در مورد ارسال تدارکات به طالبان در افغانستان را به شدت تکذیب کرده است.

ژنرال کورتیس اسکارپاروتی، فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در اروپا اخیرا در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا روسیه را متهم به حمایت از طالبان متهم کرد.

او گفته با توجه با گستره کنترل طالبان در جنوب افغانستان این احتمال وجود دارد که روسیه در حال کمک به این گروه باشد. فرمانده آمریکایی نیروهای ناتو در اروپا گفت: "من اخیرا شاهد افزایش نفوذ روسیه بر شورشیان طالبان افغانستان بوده‌ام، که این افزایش نفوذ نه تنها در سطح ارتباطات، بلکه شاید حتی در حد تأمین منابع نیز باشد."

مسکو ادعای هر گونه کمک تجهیزاتی به این گروه را "کاملا نادرست" خوانده اما پیش از این تایید کرده است که روابطش با طالبان به دلیل وجه اشتراک در مواضعشان نسبت به گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در حال افزایش است.

گروه داعش از حدود دو سال پیش در افغانستان فعال شده است.

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان به خبرگزاری ریانوستی روسیه گفته است: "همان گونه که ما بارها تاکید کرده‌ایم هدف از این جعل‌ها توجیه ناکامی نظامیان و سیاستمداران آمریکا در عملیات افغانستان است. هیچ توجیه دیگری وجود ندارد."

پیش از این وزارت امور خارجه روسیه با انتشار بیانیه‌ای ضمن رد اتهامات مبنی بر حمایت مالی، کمک تسلیحاتی و سهمگیری در استقرار کمپ‌های آموزشی برای شورشیان طالبان در افغانستان، گفته بود حلقه‌هایی در داخل و خارج افغانستان می‌خواهند نقش مهم روسیه در مبارزه با تروریسم در این کشور را تضعیف کنند.

ماه آینده روسیه میزبان مذاکرات بر سر افغانستان خواهد بود.

قرار است علاوه بر نمایندگان دو کشور در این گفت و گو نمایندگان چین، پاکستان، ایران و هند نیز شرکت کنند. شرکت نمایندگان آمریکا و طالبان در این مذاکرات هنوز روشن نیست.

روسیه طالبان را در کنار گروه موسوم به دولت اسلامی گروه تروریستی می داند و فعالیت آنها را در قلمرو خود ممنوع اعلام کرده است.