مخالفت میانمار با قطعنامه سازمان ملل در مورد اقلیت مسلمان روهینگیا

روهینگیا حق نشر عکس Reuters

میانمار می‌گوید تصمیم سازمان ملل متحد برای تحقیق در مورد اتهام اذیت شدن اقلیت روهینگیا توسط ارتش این کشور غیر قابل قبول است.

سخنگوی آنگ سان سوچی (که خودش قبلا فعال حقوق بشر بود)، قطعنامه جدید سازمان ملل را منفی ارزیابی کرد هرچند نگفت آیا این کشور اجازه ورود به بازرسان این سازمان را خواهد داد یا نه.

ماه گذشته سازمان ملل گزارشی منتشر کرد که در آن نیروهای امنیتی میانمار به کشتار و تجاوز گسترده اقلیت مسلمان روهینگیا متهم شدند که در نتیجه آن شمار زیادی از افراد روهینگیا مجبور به فرار به کشور همسایه، بنگلادش شدند.

قطعنامه جدید سازمان ملل تلاش می‌کند تا اتهام انجام اقدامات غیر قانونی حکومت میانمار را بررسی کند. اقلیت روهینگیا مدت‌هاست که در میانمار با تبعیض روبرو است.

هتین لین، نماینده میانمار در سازمان ملل گفته است که کشورش می‌تواند از پس مشکلات خودش برآید: "اجازه دهید مردم میانمار بهترین و موثرترین راه را برای حل مشکلاتشان پیدا کنند. ما هر کاری را که لازم است انجام خواهیم داد و این کار را دقیق و درست خواهیم کرد."

نوامبر ۲۰۱۶ عده‌ زیادی از مسلمانان روهینگیا پس از اینکه یک گروه شبه‌نظامی به پاسگاه‌های پلیس حمله کردند، ناچار به ترک میانمار شدند و به سوی کشور همسایه بنگلادش راه افتادند.

۱۷ هزار نفر از اعضای اقلیت مسلمان روهینگیا پس از ترک این کشور اکنون در اردوگاه‌های مرزی بنگلادش به سر می‌برند.

نه دولت میانمار اجازه بازگشت به آنها می‌دهد و نه بنگلادش آنها را می‌پذیرد.

آنها در میانمار در فرودست‌ترین بخش جامعه قرار گرفته‌اند و حق شهروندی ندارند و در بنگلادش هم مهاجر غیرقانونی به شمار می‌روند.

موضوعات مرتبط