سازمان ملل اسرائیل را به نقض قوانین بین‌الملل متهم کرد

نیکولای ملادنف، فرستاده سازمان ملل در امور خاورمیانه حق نشر عکس Reuters
Image caption آقای ملادنف گفت که اسرائیل چشم‌انداز تشکیل دولت مستقل فلسطینی را از بین می‌برد

نیکولای ملادنف، فرستاده سازمان ملل در امور خاورمیانه، می‌گوید اسرائیل برخلاف درخواست شورای امنیت شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی را متوقف نکرده است.

آقای ملادنف در گزارشی به اعضای شورای امنیت گفت اسرائیل "به شکلی نگران‌کننده" با نقض قطعنامه سه ماه پیش شورای امنیت فعالیت‌های شهرک‌سازی زیادی داشته است.

دنی دانون، نماینده اسرائیل در سازمان ملل، با رد گفته‌های آقای ملادنف گفت که سازمان ملل باید از تمرکز بیش از حد درباره مسائل اسرائیل دست بردارد.

دولت باراک اوباما، رئیس جمهوری سابق آمریکا، رابطه تنش‌آمیزی با اسرائیل داشت و در اقدامی کم‌سابقه قطعنامه شورای امنیت علیه اسرائیل را وتو نکرد. اما دولت جدید آمریکا منتقد رویکرد دولت پیشین است.

پس از به قدرت رسیدن دونالد ترامپ اسرائیل اعلام کرده است که در کرانه باختری و بیت‌المقدس شرقی بیش از ۶ هزار واحد مسکونی دیگر ساخته خواهد شد.

فرستاده سازمان ملل در خاورمیانه این افزایش ساخت و سازها را، در کنار تغییر قوانین اسرائیل در خصوص شهرک‌های غیرقانونی و اقدام به تخریب خانه‌های فلسطینیان، "عمیقا نگران‌کننده" خواند.

آقای ملادنف گفت که اسرائیل به این ترتیب چشم‌انداز تشکیل دولت مستقل فلسطینی را از بین می‌برد.

متیو رایکرافت، سفیر بریتانیا در سازمان ملل که اداره جلسه شورای امنیت را به عهده داشت، تاکید کرد که کشورش به تشکیل دولت مستقل فلسطینی و راه‌حل دو کشور برا حل مناقشه فلسطین متعهد است. نماینده آمریکا در پایان جلسه موضعی نگرفت.