شصتمین سالگرد تاسیس اتحادیه اروپا بدون بریتانیا برگزار می‌شود

شصتمین سالگرد تاسیس اتحادیه اروپا حق نشر عکس EPA
Image caption رم میزبان ۲۷ رهبر اروپایی است

امروز، شنبه ۲۵ مارس، رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا در شصتمین سالگرد تشکیل این اتحادیه در رم جمع می‌شوند تا بر اتحاد خود تاکید کنند. بریتانیا، که قصد خروج از اتحادیه را دارد، در این نشست حضور ندارد.

گروه‌های مختلفی از منتقدان و هواداران اتحادیه اروپا قصد دارند که امروز در رم تجمع‌هایی برگزار کنند.

خبرگزاری فرانسه می‌گوید که تدابیر امنیتی سختی برای نشست امروز تدارک دیده شده و علاوه بر ۳ هزار مامور پلیس، و تک‌تیراندازهای مستقر در پشت‌بام‌ها، از شماری پهپاد برای تامین امنیت نشست رهبران اروپایی استفاده می‌شود.

جلسه امروز در رم و در همان محلی برگزار می‌شود که شش کشور موسس اتحادیه اروپا - فرانسه، آلمان غربی، ایتالیا، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ - پیمان رم را در آن امضا کردند.

رهبران اروپایی بنا دارند که در جلسه امروز یک بیانیه رم جدید را امضا کرده و به تعهدشان برای ادامه همکاری‌ها تاکید کنند. هرچند گزارش شده که پیش از نشست اختلافاتی بر سر تنظیم بیانیه بروز کرده و از جمله بئاتا شدوو، نخست وزیر لهستان تنهادر آخرین دقایق پذیرفته که بیانیه را امضا کند. دولت چپگرای یونان نیز به گنجانده نشدن مسائل اجتماعی معترض بوده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption پاپ فرانسیس نسبت به آینده اروپا هشدار داد

بحران مهاجرت، بحران بدهی دولت‌ها در حوزه یورو و قدرت گرفتن احزاب راست افراطی مسائلی هستند که اتحادیه اروپا با آنها مواجه است.

روز جمعه و در آستانه نشست رهبران اروپایی پاپ فرانسیس هشدار داد که اگر اتحادیه اروپا خود را با چشم اندازی بر مبنای همبستگی بازسازی نکند از میان خواهد رفت.

رهبر کاتولیک‌های جهان گفت رهبران اروپایی باید در برابر وسوسه تقلیل دادن مفهوم همبستگی به بهره‌وری اقتصادی و همکاری در امور مالی مقاومت کنند.

کاخ سفید شصتمین سالگرد امضای پیمان رم را تبریک گفته است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، پیش از این مواضعی علیه اتحادیه اروپا گرفته است.

این نشست تنها چهار روز پیش از آن برگزار می‌شود که روند رسمی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و مذاکرات در این زمینه آغاز شود.

لرد مایکل هسلتاین، از چهره‌های پرسابقه حزب محافظه‌کار بریتانیا، هشدار داده است که خروج بریتانیا راه را برای سلطه آلمان بر اروپا هموار می‌کند.

آقای هسلتاین گفته است که بریتانیا در جنگ جهانی دوم نقش مهمی در شکست آلمان بازی کرد، اما حال با خروج از اتحادیه اروپا آلمان فرصت می‌یابد که در صلح بر اروپا مسلط شود.