جشن تولد اتحادیه اروپا بدون بریتانیا برگزار شد

حق نشر عکس EPA
Image caption رهبران اروپا در رم

رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بجز بریتانیا، به مناسبت شصتمین سالگرد امضای پیمان رم و پایه گذاری اتحادیه اروپا در پایتخت ایتالیا جمع شدند و بر ضرورت اتحاد تأکید کردند.

بیست و هفت کشور از اعضای اتحادیه برای گرامی داشتن پیمان رم که سنگ پایه اتحادیه اروپا محسوب می شود، اعلامیه ای جدید امضا کردند.

بریتانیا، بیست و هشتمین عضو اتحادیه اروپا که قرار است از این اتحادیه خارج شود در مراسم امروز شنبه ۲۵ مارس در رم نماینده ای نداشت.

نمایندگان ۲۷ کشور دیگر اعلامیه اتحاد را در همان محلی امضا کردند که ایتالیا، فرانسه، آلمان غربی، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ پیمان رم را امضا کرده بودند.

این شش کشور در ۲۵ مارس سال ۱۹۵۷ "جامعه اقتصادی اروپا" را پایه ریزی کردند که بعدا گسترش یافت و به اتحادیه اروپا تبدیل شد.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا در مراسم امروز گفت که تمامیت سیاسی اروپا تنها با اتحاد معنا دارد.

حق نشر عکس EPA
Image caption راهپیمایی اتحاد اروپا در لندن

آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان هم موضع قبلی خود را تکرار کرد و گفت که هر عضو اتحادیه اروپا می تواند با سرعتی که برایش مناسب است به سمت اهداف این اتحادیه حرکت کند.

لهستان با این موضع خانم مرکل مخالف است.

راهپیمایی اتحاد در لندن

همزمان در لندن ده‌ها هزار نفر در مخالفت با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا راهپیمایی کردند.

این در حالی است که ترزا می، نخست وزیر بریتانیا قرار است چهار روز دیگر تصمیم کشورش به خروج از اتحادیه اروپا را رسما به این اتحادیه ابلاغ کند.

شرکت کنندگان در راهپیمایی "اتحاد برای اروپا" در پایان در میدان مقابل پارلمان بریتانیا جمع شدند، یعنی جایی که روز چهارشنبه حمله ای مرگبار اتفاق افتاده بود.

موضوعات مرتبط