ممنوعیت همراه داشتن لپ‌تاپ در پروازهای به مقصد آمریکا و بریتانیا عملی شد

حق نشر عکس AFP/Getty
Image caption یک شهروند کویت، قبل از سوار شدن در هواپیما، لپ‌تاپ خود را در چمدان می‌گذارد تا به بار تحویل دهد

محدودیت همراه داشتن لپ‌تاپ در برخی پروازها به مقصد آمریکا و بریتانیا عملی شده است و از این به بعد، مسافرانی که از چند کشور در خاورمیانه و شمال آفریقا راهی آمریکا و بریتانیا هستند، اجازه نخواهند داشت وسایل الکترونیکی بزرگ‌تر از موبایل را با خود به داخل هواپیما ببرند.

براساس مصوبه جدید، هر دستگاه الکترونیکی بزرگ‌تر از موبایل باید به قسمت بار هواپیما تحویل داده شود.

پیش از این، به نقل از منابع امنیتی آمریکا گزارش شده بود که آنها به تازگی دریافته‌اند که گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در حال بررسی راه‌هایی بوده است تا بتواند مواد منفجره را در دستگاه‌های الکترونیکی، مخفی و به داخل هواپیما منتقل کند.

آمریکا محدودیت همراه داشتن وسایل الکترونیکی بزرگ را شامل ۹ خط هوایی از هشت کشور ترکیه، مراکش، اردن، مصر، امارات متحده عربی، قطر، عربستان سعودی و کویت کرده است. این خطوط هوایی، روزانه از حدود ۵۰ کشور پروازهایی به مقصد آمریکا دارند.

+ ممنوعیت جدید برای مسافران پروازهای خاورمیانه و آفریقا به مقصد آمریکا

در واکنش، خط هوایی امارات خدمات ویژه‌ای ارائه می‌دهد تا مسافرانش بتوانند همچنان بعد از تحویل بار، لپ‌تاپ و دیگر وسایل الکترونیکی خود را به همراه داشته باشند و آنها را هنگام سوار شدن به هواپیما تحویل بار بدهند. همچنین مسافرانی که با این خط هوایی و بعد از توقف در دوبی راهی آمریکا می‌شوند، می‌توانند در پرواز اول خود، لپ‌تاپ‌هایشان را به همراه داشته باشند و آنها را وقتی که برای پرواز مستقیم به سمت آمریکا سوار هواپیما می‌شوند، تحویل بار دهند.

بریتانیا این محدودیت امنیتی را شامل تمام پروازهایی کرده است که از مصر، ترکیه، اردن، عربستان سعودی، تونس و لبنان راهی آن کشور هستند. این محدودیت‌ها، شامل تمام ابرازها از جمله تلفن‌های همراهی می‌شود که ابعادی بزرگ‌تر از ۱۶ در ۹.۳ سانتیمتر دارند یا ضخامت آنها بیشتر از ۱.۵ سانتیمتر است.

+ بریتانیا هم مانند آمریکا برای پروازهای خاورمیانه محدودیت‌هایی وضع می‌کند

خط هوایی اردن در حساب کاربری خود در توییتر فهرستی از کارهایی را منتشر کرده است که می‌تواند جایگزین استفاده از وسایل الکترونیک باشد، به ویژه برای مسافران پروازهای طولانی.

حق نشر عکس @RoyalJordanian

در این فهرست پیشنهاد شده است که کتاب بخوانید، با بغل‌دستی خود سر صحبت را باز کنید، مدیتیشن کنید، یا به ارزش معجزه پرواز فکر کنید و آن را قدر بدانید، به معنای زندگی فکر کنید یا حتی به این فکر کنید که چرا نتوانسته‌اید لپ‌تاپ یا تبلت خود را به همراه داشته باشید.

این توییت خط هوایی اردن با یک توییت دیگر ادامه یافته است: "می‌توانید مشغول کاری شوید که ما اردنی‌ها در آن خبره هستیم: به هم خیره شوید و زل بزنید."