حمله لندن: پلیس یک مرد جوان را در بیرمنگام بازداشت کرد

گروهی از مادران و دختران با تشکیل زنجیره انسانی بروی پل وست‌مینستر یاد قربانیان واقعه روز چهارشنبه را گرامی داشتند حق نشر عکس PA
Image caption گروهی از مادران و دختران با تشکیل زنجیره انسانی بروی پل وست‌مینستر یاد قربانیان واقعه روز چهارشنبه را گرامی داشتند

در ادامه تحقیقات مرتبط با حمله روز چهارشنبه در مرکز لندن، پلیس یک مرد ۳۰ ساله را در بیرمنگام بازداشت کرده است.

پلیس می‌گوید خالد مسعود حمله پل وست‌مینستر را به تنهایی طراحی و اجرا کرده است اما تحقیقات درباره چگونگی گرویدن او به افراطی‌گرایی همچنان ادامه دارد.

به گفته واحد ویژه پلیس متروپولیتن لندن که مسئول تحقیق درباره حمله پل وست‌مینستر است این مرد به ظن کمک به آماده شدن خالد مسعود برای حمله روز چهارشنبه بازداشت شده است.

یک مرد دیگر ۵۸ ساله که روز پنجشنبه در بیرمنگام دستگیر شده بود همچنان در بازداشت به سر می‌برد، با وجود این، از میان ۱۲ نفری که در ارتباط با حمله پل وست‌مینستر بازداشت شده‌اند، ۹ نفر بدون اتهام آزاد شده‌اند.

یک زن ۳۲ ساله هم که پلیس در منچستر بازداشت کرده بود با سپردن وثیقه تا پایان مارس فعلا آزاد شده است.

خالد مسعود، ۵۲ ساله، روز چهارشنبه ابتدا با زیر گرفتن عابران روی پل وست‌مینستر دو نفر را کشت و ۵۰ عابر دیگر را مجروح کرد. او سپس با ورود به محوطه پارلمان یک مامور پلیس را با ضربات چاقو از پای درآورد و نهایتا با شلیک ماموران دیگر، کشته شد.

به گزارش پلیس لندن همه ماجرا ظرف ۸۲ ثانیه روی داده است.

دیروز (شنبه) پلیس رسما اعلام کرده که معتقد است خالد مسعود این حمله را به تنهایی طراحی و اجرا کرده و احتمالا "هیچ‌کس دقیقا از انگیزه او برای این حمله" مطلع نخواهد شد.

پلیس دیروز همچنین تاکید کرد که هیچ مدرک و اطلاعاتی مبنی بر خطر وقوع حملات بعدی در لندن پیدا نشده است.

در همین حال، امروز (یکشنبه ۲۶ مارس - ششم فروردین) وزیر کشور بریتانیا، امبر راد، با اشاره به این که خالد مسعود دو دقیقه پیش از حمله از نرم افزار پیام‌رسان واتس‌اپ استفاده کرده، تاکید کرد که "نباید هیچ محل اختفایی برای تروریست‌ها باقی بماند".

خانم راد به بی‌بی‌سی گفت نباید این سرویس‌های پیام‌رسانی به مکانی برای مخفی شدن تروریست‌ها تبدیل شود. او از این شرکت‌ها خواست در جلوگیری از انتشار مطالبی که حاوی توهین، تحقیر و افترا هستند نقش فعال‌تری داشته باشند.

وصل شدن خالد مسعود به واتس‌اپ که یک پیام‌رسان کدگذاری شده است و امکان دسترسی به محتوای پیام‌های آن تقریبا غیرممکن است، بحث جدیدی را در بریتانیا پدید آورده که یک سوی آن متوجه "مسئولیت و تعهد سرویس‌های ارسال پیامک و ارتباط اینترنتی" در قبال چنین مواردی است.

همزمان سخنگوی واتس‌اپ به رسانه‌ها گفته شرکت متبوعش از حمله پل وست‌مینستر "وحشت‌زده شده و در حال همکاری با مقام‌ها در جریان تحقیقات مرتبط با این حمله" است.

در همین حال، جرمی کوربن، رهبر حزب کارگر بریتانیا در واکنش به این موضوع گفته دولت همین الان هم "قدرت فراوانی" دارد و باید میان "حق دانستن" و "حق رعایت حریم خصوصی" توازن وجود داشته باشد.

تمامی پیغام‌هایی که از طریق اپلیکشن واتس‌اپ ارسال می‌شود کاملا کدگذاری شده و آن طور که گفته می‌شود حتی در صورت هک شدن، نه پلیس نه خود شرکت واتس اپ قادر به خواندن و رمزگشایی آن نخواهند بود.

از همین رو، با وجود این که پلیس می‌گوید خالد مسعود پیش از حمله با تلفن همراهش به واتس‌اپ وصل شده بوده اما مشخص نیست که آیا او پیغامی در آن لحظه مخابره کرده یا با کسی در تماس بوده است.

بیشتر بخوانید:

موضوعات مرتبط