چین از فرانسه خواست امنیت شهروندانش را تامین کند

اعتراض‌ها در پاریس حق نشر عکس Getty Images
Image caption معترضان به کشته شدن مرد چینی در پاریس واژه "خشونت" را در مقابل صف پلیس ضد شورش فرانسه با شمع روی زمین نوشته‌اند

به دنبال کشته شدن یک مرد چینی به دست پلیس فرانسه در پاریس، دولت چین از فرانسه خواست تا امنیت شهروندان این کشور را تامین کند.

مقامات فرانسه در حال تحقیق در مورد کشته شدن شائویو لیو هستند که یکشنبه شب در پاریس با تیراندازی پلیس فرانسه کشته شد.

پلیس در توضیح این حادثه گفته است که یکشنبه شب برای خاتمه دادن به یک دعوای خانوادگی به خانه‌ای در شمال پاریس رفته بود.

یکی از افسران پلیس گزارش داده که وقتی وارد آپارتمان شده، مردی با قیچی به او حمله کرده و یکی دیگر از افسران پلیس آن مرد را با تیر کشته است.

خانواده شائویو لیو گزارش پلیس را زیر سوال برده‌اند و می‌گویند که پلیس به محض ورود به آپارتمان بدون هیچ اخطار قبلی به سوی پدر ۵۶ ساله آنها تیراندازی کرده است.

خانواده آقای لیو می‌گویند پدر آنها که گذرنامه چینی داشته و چندان به زبان فرانسه مسلط نبوده است، به این دلیل قیچی در دست داشته که در حال تمیز کردن ماهی بوده است.

در اعتراض به این اقدام پلیس، جمعی از شهروندان چینی مقیم پاریس شب گذشته در مقابل ایستگاه پلیس تجمع کردند که پلیس فرانسه ۳۵ نفر از آنها را بازداشت کرده است.

پلیس فرانسه در حال تحقیق در مورد جزئیات این حادثه است که باعث خشم شهروندان چینی مقیم پاریس شده است.

اخطار وزارت خارجه چین به دولت فرانسه به دنبال این حادثه کم‌سابقه است.

پیش از این دولت چین نسبت به تهدیدهای باندهای تبهکار به گردشگران چینی در فرانسه، اعتراض کرده بود، اما این اولین بار است که اقدام پلیس فرانسه را زیر سوال می‌برد.

موضوعات مرتبط