کارمند وزارت خارجه آمریکا 'تماس با ماموران چینی را پنهان کرده بود'

تالار بزرگ در پکن حق نشر عکس AP
Image caption ادعا می شود که این کارمند وزارت خارجه با دو مامور اطلاعاتی چین تماس داشته است

وزارت دادگستری آمریکا می گوید یک کارمند باسابقه وزارت خارجه که به اطلاعات حساس دسترسی داشت را به پنهان کردن تماس هایش با ماموران اطلاعاتی چین متهم کرده است.

در شکایتی که وزارت دادگستری تنظیم کرده گفته می شود که خانم کندس مری کلیبورن، ۶۰ ساله، ده ها هزار دلار هدیه دریافت کرده بود.

این کارمند به کارشکنی در مسیر اقدامات حقوقی دولت و اظهارات کذب به اف بی آی متهم شده است.

خانم کلیبورن روز سه شنبه دستگیر شد. او روز چهارشنبه در دادگاه اظهار بی گناهی کرد.

او در سال ۱۹۹۹ به استخدام وزارت خارجه درآمد و در چند مقر دیپلماتیک خارجی از جمله در عراق، سودان و چین کار کرد.

وزارت دادگستری در بیانیه ای گفت که متهم وظیفه داشت هرگونه تماسی با افراد مظنون به ارتباط با دستگاه های اطلاعاتی خارجی را گزارش دهد.

در این بیانیه آمده است: "کلیبورن از گزارش کردن تماس های مکرر با دو مامور اطلاعاتی جمهوری خلق چین بازماند، حتی وقتی که این ماموران طی یک دوره پنج ساله ده ها هزار دلار هدیه و مزایا به کلیبورن و خانواده اش دادند."

او متهم به دریافت تقریبا ۲۵۰۰ دلار از یک مامور چینی در سال ۲۰۱۱ در ازای اطلاعاتی درباره سیاست اقتصادی آمریکا درباره با چین است.

در بیانیه وزارت دادگستری آمده: "کلیبورن که ادعا می شود مخفیانه به یک همدست خود گفت ماموران جمهوری خلق چین "جاسوس" هستند به طور عامدانه محققان سوءسابقه وزارت خارجه و اف بی آی را درباره تماس هایش با آن ماموران گمراه کرد."

در ادامه بیانیه آمده است که پس از آنکه از وزارت خارجه و اف بی آی با خانم کلیبورن تماس گرفته شد او "به همدستان خود دستور داد شواهدی که او را به ماموران (چینی) گره می زد پاک کنند."

او روز چهارشنبه برای اولین بار در دادگاهی در واشنگتن دی سی حاضر شد. محاکمه او در روز ۱۸ آوریل شروع خواهد شد.

حداکثر مجازات حبس برای مجرمانی که به کارشکنی در مسیر اقدامات حقوقی دولت محکوم می شوند ۲۰ سال زندان است. حداکثر مجازات برای اظهارات کذب به اف بی آی ۵ سال حبس است.

این خبر درحالی منتشر می شود که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و شی جینپینگ رئیس جمهور چین هفته آینده دیدار خواهند کرد.