جسد برادر ناتنی رهبر کره شمالی به کشورش بازگردانده می‌شود

حق نشر عکس AFP
Image caption کیم جونگ نام، فرزند ارشد کیم یانگ دوم رهبر متوفی کره شمالی بود

دولت مالزی اعلام کرده است که در پی مذاکره و توافق با کره شمالی، جسد کیم جونگ نام، برادر ناتنی رهبر کره شمالی، به کشورش بازگردانده خواهد شد.

ماه گذشته کیم جونگ نام در فرودگاه کوالالامپور، پایتخت مالزی، با نوعی ماده شیمیایی کشنده مورد حمله قرارگرفت و کشته شد.

کیم جونگ نام در فرودگاه کوالالامپور در انتظار هواپیما برای سفر به ماکائو بود که مورد حمله دو زن قرار گرفت. تصاویر ویدیویی که از این ماجرا گرفته شده است، نشان می‌دهد که یکی از زن‌ها او را از پشت می‌گیرد و دیگری پارچه‌ای را به صورت وی می‌کشد.

مالزی مستقیما کره شمالی را مسئول این قتل ندانسته است، اما شایعات زیادی در مورد دخالت این کشور برسرزبان‌هاست.

کیم جونگ نام بعد از حمله این دو زن در فرودگاه دچار شوک شدید شد و قبل از رسیدن به بیمارستان ظاهرا در نتیجه نوعی مسمومیت درگذشت.

به گفته نجیب رزاق،نخست‌وزیر مالزی در پی توافق با مقامات کره شمالی تمام اتباع مالزی که اجازه خروج از کره شمالی را نداشتند، اکنون می‌توانند به مالزی بازگردند و اتباع کره شمالی هم اجازه خروج از مالزی را خواهند داشت.

حق نشر عکس ROYAL MALAYSIA POLICE
Image caption آقای کیم بعد از آن که مورد حمله دو زن قرارگرفت به ماموران در فرودگاه شکایت کرد

پیش از این، هیات تحقیقاتی مالزی از کره شمالی خواسته بود تا افراد مظنون به دست داشتن در قتل کیم جونگ نام را تحویل دهد. گفته می‌شود که سه تن از این مظنونان در سفارت کره شمالی مخفی شده‌اند، اما معلوم نیست جزو اتباعی باشند که اجازه ترک مالزی را پیدا کرده‌اند.

در مقابل، کره شمالی از مالزی خواسته است که جسد کیم جونگ نام را به این کشور بدهد.

نجیب رزاق، نخست‌وزیر مالزی گفت: "دولت مالزی اعتقاد کامل به اصول عدالت و حاکمیت دارد. تحقیقات پلیس در مورد این جنایت در خاک مالزی ادامه خواهد یافت. من خواسته‌ام که از هیچ اقدامی برای مجازات مسئول این قتل فروگذار نشود."