فرانسوا اولاند: بریتانیا باید اول تعهدات خود به اتحادیه اروپا را حل و فصل کند

اتحادیه اروپا حق نشر عکس EPA
Image caption در اجلاس اعضای حزب مردم اروپا در جزیره مالت سیاستمداران اتحادیه اروپا درمورد اولویت گفتگو در باره شرایط خروج بریتانیا توافق داشتند

فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه به ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا گفته است که این کشور قبل از مذاکره پیرامون روابط آینده‌اش با اتحادیه اروپا، اول باید شرایط خروج از این اتحادیه را حل و فصل کند.

سایر مقامات اتحادیه اروپا هم که در جزیره مالت گرد آمده‌اند با این نقطه نظر رئیس جمهوری فرانسه توافق کامل داشتند.

ترزا می خواستار مذاکرات همزمان در مورد شرایط خروج بریتانیا و همچنین آینده رابطه با اتحادیه اروپا است، اما فرانسوا اولاند در یک گفتگوی تلفنی به نخست‌وزیر بریتانیا گفت که کشورش باید اول حساب مالی، حقوق شهروندان اروپایی و تعهدات خود را حل و فصل کند و بعد از آن می‌تواند به مذاکره پیرامون آینده رابطه با اتحادیه اروپا بپردازد.

در اجلاس ائتلاف راست میانه مردم اروپا (EPP) که بزرگترین گروه در پارلمان اروپا است، بر سر این موضوع توافق شد که در مذاکرات با بریتانیا حفظ حقوق شهروندان اتحادیه اروپا در این کشور، پرهیز از ایجاد مرز بین ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند و رسیدگی به حساب مالی بریتانیا با اتحادیه که بالغ بر ۶۴ میلیارد یورو (۵۱ میلیارد پوند) است، مسائلی هستند که باید در اولویت قرارگیرند.

آنگلامرکل، صدراعظم آلمان که در این اجلاس صحبت می‌کرد بدون اشاره مستقیم به خروج بریتانیا گفت که اتحادیه اروپا باید امنیت شهروندان خود در بریتانیا را تضمین کند تا آن ها به کشورهایشان بازگردانده نشوند.

خانم مرکل پیشتر گفته بود که اول باید تعهدات بریتانیا به اتحادیه اروپا حل و فصل شود تا مذاکرات ادامه پیدا کند.

انتظار می‌رود که دونالد توسک، رئیس شورای اروپا فردا، جمعه سی و یکم ماه مارس (۱۱فروردین) پیش‌نویس رهنمودهایی که پایه مذاکرات اتحادیه با بریتانیا است را به مقام‌های این اتحادیه ارائه دهد.