آمریکا اختیارات جنگی نیروهایش در سومالی را افزایش داد

سرباز آمریکایی مستقر در ایست بازرسی در نزدیکی موگادیشو حق نشر عکس Getty Images

دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا اختیارات ارتش این کشور را برای حمله به شبه نظامیان در سومالی افزایش داده است.

آمریکا سال‌هاست برای مقابله با الشباب، گروه شبه نظامی نزدیک القاعده، به سومالی کمک نظامی می کند.

جمعه هفته گذشته فرمانده نیروهایی آمریکایی در آفریقا به اعضای کنگره آمریکا گفت به دنبال اجازه انعطاف و سرعت بیشتر در حمله به الشباب است.

حالا سخنگوی پنتاگون می گوید کاخ سفید این اجازه را صادر کرده است.

کاپیتان جف دیویس می گوید اختیارات تازه ارتش به آمریکا کمک می کند الشباب را از اماکن امنی که برای حمله به منافع یا شهروندان آمریکایی به کار گرفته محروم کند.

مقام های دفاعی آمریکا به خبرنگاران گفته اند کاخ سفید بخش هایی از سومالی را دست کم برای ۱۸۰ روز آینده منطقه جنگی اعلام کرده است.

بر همین اساس نیروهای ویژه آمریکایی می توانند حتی زمانی که نیروهای اتحادیه آفریقا در سومالی هدف حمله نیستند الشباب را هدف بگیرند.

این نیروها از این پس می توانند راسا برای حملات تهاجمی به الشباب تصمیم گیری کنند و نیازی به تایید کاخ سفید ندارند.

سال ۲۰۱۳ باراک اوباما دستورالعملی را برای درگیر شدن در حملات با هواپیماهای بدون سرنشین و حملات نیروهای ویژه امضا کرد. در این سند ۱۸ صفحه ای محرمانه که سه سال بعد با اقدامات حقوقی گروه های حقوق بشری از طبقه بندی محرمانه خارج شد تلاش شده با ایجاد رویه‌ای اداری-سیاسی در تایید حملات توسط رییس جمهوری، خطر اشتباه، تلفات غیرنظامی و محاسبات غلط به حداقل برسد.

براساس این دستورالعمل درگیر شدن در هر حمله ضدتروریستی در مناطقی که آمریکا درگیر جنگ قراردادی نیست نیاز به تایید چندین نهاد امنیتی دارد. در عین حال تنها اهدافی مجاز خواهند بود که تهدیدی برای مردم آمریکا محسوب شوند و حمله به آنها به طور قریب به یقین منجر به تلفات غیرنظامیان نشود.

دستورالعمل باراک اوباما از لحاظ حقوقی برای روسای جمهوری دیگر الزام آور نبوده و نیست.

با این حال مشاوران دولت قبل معتقد بودند با وجود این دستورالعمل کار روسای جمهور برای کاهش دادن استاندارد درگیر شدن در حملات ویژه و یا به کاربردن هواپیماهای بدون سرنشین دشوار تر شود.

حالا تحلیل گران می گویند عملا با دستور تازه دونالد ترامپ این دستور العمل درمورد سومالی (و پیشتر درباره یمن) لغو شده است.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا اولین بار ۵ روز بعد از مراسم تحلیف دونالد ترامپ، در مراسم شامی با رییس جمهوری آمریکا درخواست آُسان‌تر شدن قواعد حملات هوایی و زمینی در یمن و سومالی را ارائه کرده است.

براساس این گزارش درخواست آقای متیس درباره یمن بلافاصله تایید شد ولی موضوع سومالی به شورای امنیت ملی آمریکا ارائه شد که نهایتا روز چهارشنبه این موضوع هم به امضای رییس جمهوری آمریکا رسید.

آنچه مایه نگرانی بسیاری است افزایش تلفات غیرنظامیان در سایه بازگذاشتن دست نیروهای ویژه برای عملیات در سومالی است.

به ویژه اینکه این کشور سال‌هاست دچار قحطی است و مردم قحطی زده، گاه مسلح برای حفظ جان خود به دنبال آب و غذا در بیابان ها سرگردانند.

الشباب توانسته است با وجود از دست دادن بخش عمده ای از قلمروهای تحت تصرفش، حملاتی مرگبار را سازماندهی کند.

این گروه به دنبال راندن صلح بانان سازمان ملل متحد از سومالی و سرنگون کردن دولت این کشور است.

الشباب به دنبال پیاده کردن روایت افراطی از اسلام در سومالی است و با دولت این کشور که حمایت کشورهای غربی را دارد وارد جنگ مسلحانه شده است.