باب دیلان جایزه نوبل را ماه‎ها بعد از مراسم رسمی آکادمی نوبل پذیرفت

از نقاشی دیواری باب دیلان اثر ادواردو کبرا، هنرمند برزیلی در مرکز شهر مینیاپولیس، زادگاه باب دیلان پرده برداری شده است. جایزه باب دیلان ۱۵ اکتبر ۲۰۱۶ اعلام شد. حق نشر عکس Getty Images
Image caption یک نقاشی دیواری از باب دیلان کمی بعد از اعلام جایزه او در ایالت او در مینیاپولیس، زادگاهش پرده برداری شده است.

به گزارش رسانه‎های سوئدی باب دیلان، سه ماه بعد از مراسم رسمی اعطای جوایز نوبل، جایزه نوبل ادبیات خود را دریافت کرده است.

آقای دیلان این جایزه را در یک مراسم خصوصی در استکهلم، قبل از اجرای کنسرتی در این شهر گرفته است.

هیچ جزییات بیشتری از این خبر ارائه نشده است.

مقامات سوئدی آکادمی نوبل پیشتر گفته بودند او حاضر به ادای سخنرانی معمول هنگام دریافت جایزه نوبل نیست.

انتظار می‌رود آقای دیلان بعدا یک نسخه ضبط شده از این سخنرانی را به آکادمی ارائه کند.

اگر تا سه ماه دیگر این کار را نکند باید مبلغ جایزه را که معادل ۹۰۰ هزار دلار است به آکادمی برگرداند.

یکی از مقامات آکادمی نوبل به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است این مراسم کوچک به خوبی برگزار شده و "دیلان ۷۵ ساله مرد بسیار خوب و مهربانی است".

کمی پیش در وب سایت آکادمی اعلام شده بود که مراسم کوچک و خودمانی است. به درخواست باب دیلان هیچ رسانه‎ای در این مراسم حاضر نبوده است.

شنبه شب، باب دیلان بعد از دریافت جایزه‎اش کنسرتی را در استکلهم برگزار کرد. کنسرت دیگری نیز قرار است یکشنبه شب برگزار شود.

باب دیلان اولین ترانه سرایی است که نوبل ادبیات را از آن خود کرده است. این افتخاری است که معمولا نصیب رمان نویسان و شاعران می‎شود.

آکادمی نوبل جایزه را به پاس "خلق بیان شاعرانه نو در سنت ترانه سرایی آمریکایی" به آقای دیلان داده است.

آقای دیلان در مراسم رسمی اعطای جوایز نوبل در زمستان حاضر نشد و دلیل آن را "تعهدات قبلی" خواند. در نامه‎ای که از سوی او در این مراسم خوانده شد، آمده بود که حال آقای دیلان "زایدالوصف" است و به گمان او شانس برنده شدنش به اندازه بخت ایستادن بر ماه بوده است.