چین ساخت و فروش اجناس عاجی را متوقف می‌کند

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تاثیر مثبت تلاشهای دولت چین برای کاهش تجارت عاج فیل

دولت جمهوری خلق چین برای جلوگیری از واردات و خرید و فروش عاج فیل اقداماتی را به جریان انداخته است.

وزارت جنگلداری و منابع طبیعی جمهوری خلق چین اعلام کرده که امروز، جمعه ١١ فروردین (٣١ مارس)، یک سوم کارگاه‌های تولید اقلام ساخته شده از عاج فیل و یک سوم فروشگاه‌های عرضه کننده این اقلام را تعطیل کرده است و تا پایان سال جاری، واردات عاج و ساخت و خرید و فروش کالاهای ساخته شده از آن در سرزمین اصلی چین ممنوع خواهد شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption بسته شدن شماری از کارگاه‌های ساخت اجناس عاجی با هدف مبارزه با شکار غیرقانونی و حفظ نسل فیل صورت گرفته ا ست

به این ترتیب، ٦٧ کارگاه تراش عاج و فروشگاه عرضه کالاهای ساخته شده از عاج از روز جمعه بسته می‌شود.

چین بزرگترین واردکننده عاج در جهان است و تصمیم دولت این کشور در این زمینه با استقبال طرفداران حفظ محیط زیست در سراسر جهان مواجه شده که امیدوارند این تصمیم باعث کاهش تقاضا برای عاج شود و انگیزه شکار غیرقانونی فیل را تضعیف کند.

شکار غیرقانونی نسل فیل را در زیستگاه‌های طبیعی آن در برخی مناطق جهان به مخاطره انداخته و هزینه سنگینی را برای مبارزه با شکارچیان فیل و قاچاقچیان عاج بر دولت‌ها و سازمان‌های حفاظت از محیط زیست تحمیل کرده است. تجارت عاج در بسیاری از کشورهای جهان منع قانونی دارد.

حق نشر عکس AFP
Image caption عاج ضبط شده از قاچاچیان در کنیا برای سوزاندن آماده می‌شود. تقاضا برای اقلام ساخته شده از عاج انگیزه قاچاق و تجارت غیرقانونی عاج است

در عین حال، سازمان‌های حفاظت از محیط زیست هشدار داده‌اند که ممنوعیت تجارت عاج شامل هنگ‌کنگ نمی‌شود. این سرزمین که از استقلال اداری از جمهوری خلق چین برخوردار است طی یکصد و پنجاه سال گذشته مرکز اصلی تجارت عاج بوده و محل اصلی نقل و انتقال این کالا به خریداران در سرزمین اصلی محسوب می‌شود.

هنگ‌کنگ جدول زمانی خاصی را برای ممنوعیت واردات و خرید و فروش عاج پیش‌بینی کرده و در نظر دارد طی پنج سال آینده، این طرح را "به تدریج" به اجرا بگذارد. قرار است پارلمان محلی هنگ‌کنگ در هفته آینده این طرح را مورد بررسی قرار دهند اما هنوز دستور کار این جلسه مشخص نشده است.

حامیان حفظ محیط زیست با توجه به ادامه کشتار وسیع فیل به منظور برداشتن عاج آن، گفته‌اند که دوره پنج ساله برای ممنوعیت تجارت عاج به معنی نابودی هزاران راس فیل خواهد بود و لازم است هنگ‌کنگ در زمینه ممنوعیت تجارت عاج شتاب به خرج دهد.

حق نشر عکس AFP
Image caption تجارت عاج نسل فیل را در برخی نقاط جهان به مخاطره انداخته است

وایلداید، که یک سازمان غیردولتی حفاظت از زیستگاه‌های طبیعی است، تخمین زده است که هر سال حدود سی هزار راس فیل به طور غیرقانونی کشته می‌شوند و بخش عمده عاج آنها به هنگ‌کنگ انتقال می یابد و این سرزمین امکانات "پولشویی عواید ناشی از تجارت عاج را فراهم می‌آورد."

با اینکه بهای عاج طی سه سال گذشته به یک‌سوم تنزل کرده، اما هنوز هم خطر شکار غیرقانونی برجاست.

اقدام دولت چین در زمینه مبارزه با فساد همراه با کاهش رشد اقتصادی آن کشور و تلاش هنرمندان و افراد سرشناس چینی برای آگاه‌سازی مردم از عواقب شکار فیل برای تنوع جانوری جهان به کاهش تقاضا و قیمت عاج کمک کرده است. بهای عاج خام در ماه فوریه سال جاری به کیلویی٧٣٠ دلار سقوط کرد در حالیکه قیمت آن در اوایل سال ٢٠١٤ به ٢١٠٠ دلار می‌رسید.

علاوه بر عاج، چین بازار عمده برخی دیگر از محصولاتی است که حیات وحش را به شدت به مخاطره انداخته است. از آن جمله می‌توان شاخ کرگدن و استخوان و بعضی از اجزای بدن ببر را نام برد که به شکار غیرقانونی این حیوانات شدت بخشیده و در بعضی مناطق، آنها را در آستانه انقراض قرار داده است.

این اقلام در طب سنتی چین مصرف دارد هرچند کارشناسان پزشکی مصرف آنها را کاملا بی‌تاثیر و اعتقاد به خواص این اقلام را خرافات دانسته‌اند. رشد اقتصادی چین در چند دهه اخیر همراه با تداوم اعتقادات سنتی باعث گسترش بازار برای خرید این مواد شده و خسارات عمده‌ای را به محیط زیست و تنوع جانوری جهان وارد کرده است.

حق نشر عکس AFP
Image caption بازار عاج در هنگ کنگ - هنگ کنگ مرکز اصلی تجارت عاج محسوب می‌شود