پارلمان چچن پوشیدن حجاب در مدارس را قانونی کرد

روسری حق نشر عکس YELENA AFONINA/TASS
Image caption روسری سال گذشته در جمهوری خودمختار چچن جزو لباس رسمی مدارس شد

پارلمان جمهوری خودمختار چچن طرح اصلاحات قانون آموزش و پرورش را تصویب کرده است که "به دانشجویان اجازه می دهد مطابق باورهای دینی لباس بپوشند".

این اصلاحات پس از مشاجره میان رمضان قدیروف، رهبر جمهوری خودمختار مسلمان نشین چچن در جنوب روسیه و اولگا واسیلوا، وزیر آموزش و پرورش روسیه بر سر پوشیدن حجاب در موسسات آموزشی تصویب می شود.

بکخان خازبولاتوف، رئیس کمیته آموزش، علوم و فرهنگ پارلمان چچن به هنگام معرفی این اصلاحات گفت که آن ها با قانون فدرال روسیه در باره آموزش و پرورش مغایرت ندارند.

پارلمان چچن می گوید که قانون اساسی روسیه و قانون اساسی این جمهوری حق پوشیدن لباس مذهبی و استفاده از نمادهای دینی را در نظر گرفته اند.

رسانه های محلی در قفقاز گزارش داده اند که از اول سپتامبر سال ۲۰۱۶ که روز آغاز سال نو تحصیلی محسوب می شود، مدارس استفاده از لباس رسمی واحد را آغاز کرده اند که شامل اجازه استفاده از روسری برای دانش آموزان دختر می شود.

بحث بر سر پوشش مذهبی زنان و دختران در موسسات تعلیمی در مناطق مختلف روسیه از چند سال پیش ادامه داشته است.

بیشتر بخوانید:

یک منتقد رئیس‌جمهوری چچن از او "به شدت عذرخواهی" کرد

خشم رهبر جمهوری چچن از حذف یک ویدیو از اینستاگرام

جن‌گیری از عروس‌های چچنی به شیوه اسلامی

سال ۲۰۱۲ در برخی مناطق مسلمان نشین روسیه به دانشجویان دختر اجازه ندادند با حجاب وارد مدارس شوند که موجب خشم مسلمانان شد. در آن زمان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه با وارد شدن به بحث حجاب گفت که پوشش حجاب هیچ چیز خوبی ندارد و این سنت حتی در مناطق مسلمان نشین روسیه وجود ندارد.

در پی این بحث ها، در تابستان سال ۲۰۱۳ دادگاه عالی روسیه با صدور حکمی ممنوعیت پوشیدن حجاب در مدارس منطقه استاوروپولی را تایید کرد.

سال جاری موضوع پوشش حجاب در موسسات آموزشی پس از بحث میان رمضان قدیروف، رهبر قدرتمند جمهوری چچن و اولگا واسیلوا، وزیر آموزش و پرورش روسیه دوباره در سرخط رسانه ها قرار گرفت.

آقای قدیروف از افراد نزدیک با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است.

وزیر آموزش و پرورش روسیه در توجیه ممنوعیت پوشیدن حجاب برای دانشجویان و استادان زن مدرسه روستایی در جمهوری تاتارستان گفت: "من فکر نمی کنم که مؤمنان حقیقی تلاش کنند با استفاده از علایم بر رابطه خود با دین تاکید کنند. نظام آموزش و پرورش ما سکولار است."

او افزود: "دادگاه قانون اساسی تصمیم گرفت که حجاب در مدارس محلی نباید باشد."

آقای قدیروف در پاسخ در اینستاگرام خود نوشت: "شگفت آور است که وزیر به جای این که رهبران محلی را اصلاح کند "اعتقاد شخصی" خود را بر میلیون ها تن از شهروندان اعمال می کند. سه دختر من در مدرسه تحصیل می کنند، حجاب می پوشند، نمره های عالی دارند. اولگا واسیلوا تقاضا می کند که روسری هایشان را بردارند؟ دختران هرگز این کار را نخواهند کرد."

موضوعات مرتبط