وزیر دفاع آمریکا: رفتار ایران تغییری نکرده

جیم ماتیس، وزیر دفاع جدید آمریکا که در یک سفر غیرمنتظره به عراق سفر کرده است حق نشر عکس Getty Images
Image caption جیم ماتیس، وزیر دفاع جدید آمریکا

جیمز ماتیس وزیر دفاع آمریکا روز جمعه در بازدیدی از لندن گفته است که ایران همچنان به عنوان "صادرکننده تروریسم" عمل می کند و از فعالیت های پیکارجویان حمایت می کند.

او در پاسخ به سوالی درباره اظهار نظر سال ۲۰۱۲ خود دایر بر اینکه "سه تهدید" عمده علیه آمریکا "ایران، ایران، ایران" هستند به خبرنگاران گفت که رفتار ایران از آن زمان تغییری نکرده است.

او گفت: "وقتی آن حرف را زدم فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی (سنترال کامند) بودم و (ایران) صادرکننده اصلی تروریسم بود و راستش عمده ترین دولت حامی تروریسم بود و امروز هم به همان رفتار ادامه می دهد."

ژنرال جیمز متیس از منتقدان دیرینه حکومت ایران است.

مقر ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در شهر تمپا فلوریدا است و بر امنیت آمریکا از خلیج فارس تا آسیای میانه نظارت دارد. این همان ستادی است که در عملیات علیه داعش هم نقش دارد.

وزیر دفاع آمریکا دو روز بعد آن اظهار نظر می کند که فرمانده کنونی "ستاد فرماندهی مرکزی" خواستار "مختل" کردن فعالیت های "بی ثبات کننده" ایران به شیوه های نظامی یا غیرنظامی شد.

ژنرال جوزف ووتل روز چهارشنبه در کمیته خدمات نیروهای مسلح مجلس نمایندگان کنگره گفت که ایران سرمنشا "بزرگترین تهدید درازمدت برای ثبات" در کل منطقه است.

او گفت: "باید فرصت های ممکن برای مختل کردن فعالیت های آنها (ایران) به شیوه های نظامی یا سایر شیوه ها را بررسی کنیم. ما باید در پی فرصت هایی باشیم تا فعالیت های آنها را فاش کنیم و آنها را به خاطر کارهایی که می کنند پاسخگو بشناسیم."

ژنرال متیس روز جمعه همچنین از فعالیت‌های روسیه در افغانستان به ویژه تماس با طالبان ابراز نگرانی کرد.

او گفت: "ما شاهد تماس روسیه با طالبان بوده‌ایم. در این لحظه قصد ندارم که بگویم روسیه به گروه طالبان کمک نظامی و تسلیحاتی می‌کند، اما فعالیت‌های آن کشور قطعا باعث نگرانی آمریکا شده است."