آلمان درخواست افزایش بودجه نظامی را رد کرد

نیروهای آلمانی در مالی به مبارزه با شورشیان کمک می کنند حق نشر عکس Getty Images
Image caption نیروهای آلمانی در مالی به مبارزه با شورشیان کمک می کنند

آلمان درخواست دولت آمریکا که خواهان افزایش بودجه دفاعی این کشور و سایر اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی است را رد کرده است.

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان گفت این ایده که آلمان دو درصد تولید ناخالص ملی را صرف امور دفاعی خواهد کرد "کاملا غیرواقع بینانه" است.

او گفت که سایر مخارج مثل کمک های توسعه را باید مد نظر قرار داد.

با این حال ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو درخواست آمریکا از اعضا برای پرداخت سهمی برابر را منعکس کرد.

آقای استولتنبرگ در کنفرانسی خبری در بروکسل پس از گفتگوهای ناتو گفت: "دیپلماسی، کمک های توسعه و همکاری اقتصادی می توانند برای کمک به ایجاد ثبات در یک منطقه مهم باشند."

"ما اهدافی بین المللی و خطوط راهنمایی برای کمک های توسعه داریم که هفت دهم درصد (۰.۷) تولید ناخالص ملی است و بعد موافقتنامه ای در ناتو برای رفتن به سوی ۲ درصد تولید ناخالص ملی داریم. اما این ها دو چیز متفاوت هستند.... نمی شود گفت توسعه یا امنیت، باید گفت توسعه و امنیت."

در نشست سال ۲۰۱۴ سران ناتو توافق شده بود که همه کشورهای عضو، دست کم ٢ درصد از تولید ناخالص داخلی خود را به بودجه نظامی اختصاص دهند تا آمادگی لازم را برای مشارکت در عملیات نظامی احتمالی داشته باشند.

رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در بروکسل به همتایان اروپایی خود گفت که تا اجلاس آتی ناتو که کمتر از هشت هفته دیگر در بروکسل برگزار خواهد شد باید طرحی روشن تهیه شده باشد که نشان دهد هر کشور چگونه به تعهداتش در زمینه مخارج دفاعی عمل خواهد کرد.

او گفت: "همانطور که پرزیدنت ترامپ تصریح کرده است، ایالات متحده دیگر امکان آن را ندارد که سهمی نامتناسب از تعهدات مالی ناتو را بر دوش بکشد."

حق نشر عکس EPA
Image caption وزرای خارجه اوکراین و آمریکا در نشست ناتو در بروکسل

براساس گزارش ۲۰۱۶ ناتو فقط پنج کشور آمریکا، بریتانیا، یونان، لهستان و استونی قول دو درصد را برآورده کرده اند. آلمان در مقابل ۱.۲ درصد از تولید ناخالص ملی اش را صرف تدابیر دفاعی می کند.

با این حال ارقام سازمان همکاری های اقتصادی اروپا نشان می دهد که آلمان براساس "درآمد ناخالص ملی" در سال ۲۰۱۵ سهمی بیش از آمریکا صرف توسعه بین المللی کرد. آلمان ۰.۵۲ درصد (حدود نیم درصد) درآمد ناخالص ملی را صرف کمک به توسعه خارجی کرد درحالی که آمریکا ۰.۱۷ درصد (کمتر از دو دهم درصد) صرف آن کرد.

'ستیزه جویی روسیه'

وزرای خارجه ناتو قرار بود هفته آینده دیدار کنند اما این نشست جلو افتاد تا آقای تیلرسون بتواند در آن شرکت کند.

وزیر خارجه آمریکا به پاولو کلیمکین، وزیر خارجه اوکراین، که در این نشست شرکت داشت گفت که آمریکا و ناتو در حمایت از اوکراین "پس از تعرض روسیه علیه اوکراین... ثابت قدم" هستند.

آقای تیلرسون گفت: "امروز ادامه خصومت ورزی و اشغال توسط روسیه بینش مشترک ما دایر بر اروپایی یکپارچه، آزاد و برخوردار از صلح را زیر سوال می برد."

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای ناتو را به انتشار "افسانه های تخیلی درباره 'تهدید روسیه' و نسبت دادن تهمت 'ستیزه جویی' به روسیه" متهم کرد.

در این بیانیه آمده است: "آمریکا و متحدان آن اشتغال خاطر بی رویه ای به تقویت حضور نظامی در مرزهای ما دارند و آن را با بیان نیاز به 'مهار روسیه' توجیه می کنند."

بیشتر بخوانید:

+ آمریکا بر اهمیت ناتو برای 'مقابله با توسعه‌طلبی روسیه' در اروپا تاکید کرد