دیوان عالی ونزوئلا از انحلال پارلمان منصرف شد

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
انصراف دیوان عالی ونزوئلا از انحلال پارلمان

دیوان عالی ونزوئلا از تصمیم قبلی خود برای انحلال پارلمان این کشور عقب نشست.

رای این نهاد برای سلب اختیار پارلمان که در اختیار جبهه مخالفان دولت است، باعث اعتراض و تظاهرات در ونزوئلا شده است.

شب گذشته نیکولاس مادورو، رییس‌جمهور ونزوئلا در پیامی تلویزیونی از دیوان عالی خواست که در رای خود تجدید نظر کند. طارق العیسمی، معاون رئیس‌جمهور ونزوئلا هم این درخواست را تکرار کرد.

پیش از این واکنش رئیس‌جمهور ونزوئلا و معاون او، لوئیزا اورتگا، دادستان کل ونزوئلا و از متحدان کلیدی رئیس‌جمهور، در یک سخنرانی تلویزیونی و در حالی که نسخه‌ای از قانون اساسی ونزوئلا را رو به دوربین تکان می‌داد، تصمیم دیوان عالی را محکوم کرد. اما پخش سخنرانی او از تلویزیون، نیمه‌تمام ماند.

دیوان عالی ونزوئلا، سه روز پیش در ۲۹ مارس، لایحه پیشنهادی رئیس‌جمهور ونزوئلا درباره امتیازات نفتی را که در پارلمان رد شده بود، تصویب و اعلام کرد که پارلمان صلاحیت ایفای نقش قانونگذاری را از دست داده است.

بیشتر کرسی‌های پارلمان ونزوئلا در اختیار مخالفان دولت است. تصمیم دیوان عالی ونزوئلا باعث خشم و اعتراض عمومی شده و تظاهرات مخالفان را در پی داشته است. از جمله روز جمعه نیروهای ضدشورش با ده‌ها معترض حاضر در راهپیمایی ضددولتی درگیر شدند.

منتقدان می‌گویند که اقدام دیوان عالی در سلب اختیار پارلمان، به پیشنهاد نیکلاس مادورو انجام شده و چنین روندی، کشور را به سوی استبداد خواهد برد.

موضوعات مرتبط