الکساندر ووچیچ رییس جمهور صربستان شد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption الکساندر ووچیچ رییس جمهور جدید صربستان ۴۷ سال دارد

الکساندر ووچیچ نخست وزیر صربستان با به دست آوردن پنجاه و پنج درصد آرا به عنوان رییس جمهور این کشور انتخاب شده است.

انتخابات ریاست جمهوری دیروز (یکشنبه سیزده فروردین، دوم آوریل) در صربستان برگزار شد و در حالی که بیشتر آرا شمرده شده به نظر می‌رسد آقای ووچیچ پنجاه و پنج درصد آرا را به دست آورده باشد.

نزدیک رقیب آقای ووچیچ، یعنی ساسا یانکوویچ پانزده درصد آرا را به خود اختصاص داده است.

برای این که انتخابات ریاست جمهوری در صربستان به دور دوم کشیده نشود باید یکی از نامزدها حداقل پنجاه و پنج درصد آرا را به دست آورده باشد و به نظر می‌رسد آقای ووچیچ موفق به چنین کاری شده است.

آقای ووچیچ معتقد است مردم به سیاست اورای داده‌اند؛ پیوستن به اتحادیه اروپا بدون گسستن روابط سنتی با روسیه و چین:

"نتیجه رای‌گیری نشان داد که صربستان به کدام جهت می‌خواهد برود. این که این پیروزی کاملا شفاف باشد خیلی مهم است چرا که به کسی اجازه نمی‌دهد از آن تفسیرهای دلبخواهی بکند."

آقای ووچیچ بعد از اینکه حزب ملی‌گرای 'پیشرو' در انتخابات پارلمانی در سال ۲۰۱۴ پیروزی قاطعی به دست آورد به نخست وزیری رسید.

او پیشتر یک ملی‌گرای افراطی بود در اواخر دهه نود میلادی در دولت اسلوبودان میلویوسچ حضور داشت اما در سال ۲۰۰۸ از حزب 'رادیکال' صربستان جدا شد و حزب میانه‌روی ‌پیشرو را تاسیس کرد.

حق نشر عکس AFP
Image caption ۶.۷ میلیون نفر در صربستان واجد شرایط رای دادن بودند

آقای ووچیچ به اینکه تغییر پیدا کرده و راه گذشته را کنار گذاشته معترف است و آن را "مایه افتخار" خود می‌داند.

با این حال گذشته آقای ووچیچ همچنان با اوست. او در سال ۲۰۱۵ در مراسم بزرگداشت بیستمین سالگرد قتل عام سربرنیتسا مجبور شد از میانه مراسم فرار کند چون جمعیت سر به دنبال او گذاشته بود.

در قتل عام سربرینتسا هشت هزار مسلمان به دست نیروهای صرب به قتل رسیدند.

از آقای وچیچ که در آن زمان نماینده پارلمان (مجمع ملی) صربستان بود نقل شده که گفته بود "اگر یک صرب کشته شود، ما صد مسلمان می‌کشیم."

اما در سالهای اخیر آقای ووچیچ خواهان صلح و آشتی بین صربها و مسلمان شده است. او چند ماه بعد از اینکه مجبور شد از مراسم بزرگداشت قتل عام سربرنیتسا فرار کند دوباره به بنای یادبود این قتل عام برگشت و به قربانیان ادای احترام کرد.

زییس جمهور تاکنون در صربستان بیشتر سمتی تشریفاتی بوده است اما مخالفان می‌گویند آقای ووچیچ به این سمت نقش پر رنگتری خواهد داد و از آن برای قبضه کردن قدرت استفاده خواهد کرد.

آقای ووچیچ این موضوع را رد می‌کند و می‌گوید: "آنها هر چه می‌خواهند بگویند. من به قانون اساسی صربستان احترام می‌گذارم. این وظیفه من است و من به آن پایبند خواهم ماند."