حواشی سخنرانی رجب طیب اردوغان در شهر اجدادیش

"همشهری های عزیزم سلام."

با این سخنان، جمعیت حاضر در محل سخنرانی رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در شهر ریزه به وجد در آمدند و شعارهایی در حمایت از او سر دادند.

آقای اردوغان دوشنبه به شهر ریزه در شمال شرقی ترکیه سفر کرده بود تا برای جلب رای موافق همشهریانش به تغییر قانون اساسی سخنرانی کند.

همه پرسی اصلاح قانون اساسی که با هدف افزایش اختیارات رییس جمهوری انجام می شود، ۲۷ فروردین برگزار می شود و آقای اردوغان در ماه گذشته به ده ها شهر کوچک و بزرگ در سراسر ترکیه سفر کرده است تا رای موافق رای دهندگان را جلب کند.

اما شهر ریزه با دیگر شهرهایی که طول این مدت میزبان آقای اردوغان بوده اند، یک تفاوت اساسی دارد.

ریزه شهر اجدادی آقای اردوغان است و پدرش از این شهر ساحلی به استانبول مهاجرت کرده بود.

عمده مردم ریزه که مردمانی دیندار هستند، هوادار آقای اردوغان و حزب عدالت و توسعه هستند و این را به خوبی از پوسترهایی که در سراسر شهر به رییس جمهوری برای سفر به سرزمین پدری خوش آمد می گفتند، می شد فهمید.

به رغم تدابیر شدید امنیتی، محل سخنرانی آقای اردوغان از سه ساعت قبل از سخنرانی مملو از هواداران او بود و مردم برای دیدن سخنرانی به ساختمان های اطراف رفته بود و چند نفری هم از درخت های تنومند آن اطراف بالا رفته بودند.

در محل سخنرانی پلاکاردهایی در حمایت از آقای اردوغان به چشم می خورد مانند یکی که نوشته بود:‌ محکم بایست چرا که ما با تو هستیم.

از دختر جوانی که کلمه اِوِت به معنی آری را کف هر دو دستش نوشته بود، درباره احساسش پرسیدم. گفت از جلسه امتحان دانشگاه غیبت کرده تا رییس جمهوری را ببیند. تاکید داشت که حاضر است جانش را فدای اردوغان کند.

زن دیگری که فرزند نوزادش را در بغل داشت، برایم توضیح داد که فرزندش بیمار است و از بیمارستان می آید ولی آمده تا ثابت کند "کسی جز رجب طیب اردوغان نمی تواند قلب او و امثال او را پر کند."

مرد میانسالی هم به من گفت "خارجی ها به اردوغان حسادت می کنند چرا که او رهبر جهان اسلام است."

آقای اردوغان در سخنرانی پرشورش که حدود یک ساعت به طول کشید، به مردم یادآوری کرد که پ ک ک، جریان فتح الله گولن، هلندی ها و آلمانی ها مخالف تغییر قانون اساسی هستند ولی مردم در روز همه پرسی با رای آری جواب آنها را پای صندوق های رای خواهند داد.

آقای اردوغان بار دیگر اروپایی ها را فاشیست خواند و تاکید کرد "به سخنان افرادی که نامشان جورج،‌ هانس و هلگاست گوش نمی دهد بلکه او مخاطب افرادی با نام هایی مانند احمد، محمد و حسن و عایشه است."

او همچنین از عشق خود برای خدمت به مردم گفت و این که مردم را شیرین و خود را فرهاد می داند.

رجب طیب اردوغان که خواهان افزایش اختیارات ریاست جمهوری است،‌ نظام پارلمانی کنونی در ترکیه را ناکارآمد می داند اما مخالفانش از حرکت کشور به سوی دیکتاتوری در صورت تغییر قانون اساسی نگران هستند.

نکته جالبی که در این تجمع به چشم می خورد، اشتیاق مردم برای نامه نگاری با رییس جمهوری بود و یکی از ماموران زن پلیس کیفی در دست داشت و نامه های شهروندان به رییس جمهوری را در جمع آوری می کرد.

زن جوانی که نامه اش را به سمت خبرنگارها گرفته بود، اصرار داشت نامه اش را به دست رییس جمهوری برسانم. نامه را از او گرفتم و گفتم به دست مسوولش خواهم رساند. از او پرسیدم در نامه از رییس جمهوری چه خواسته ای؟ گفت سفر عمره.

تا نامه را گرفتم، خانم دیگری که شاهد ماجرا بود از من خواهش کرد تا به رییس جمهوری بگویم بی کار است و تقاضای شغل دارد.

ماجرای دیگری که توجه ام را جلب کرد، توزیع هدایا در میان شرکت کنندگان در محل سخنرانی بود. در این باره قبلا شنیده بودم ولی برای نخستین بار دیدم که پیش از آغاز سخنرانی آقای اردوغان، تعداد زیادی عروسک و ماشین اسباب بازی بین کودکان حاضر در محل سخنرانی توزیع شد.

سخنرانی آقای اردوغان هم که تمام شد، خود او از بالای جایگاه سخنرانی هدایایی را در بین حاضران پرتاب کرد.

موضوعات مرتبط