'افشاگری اخیر ویکی‌لیکس ماموریت‌های سیا را مختل می‌کند'

سیا حق نشر عکس Getty Images

به گفته متخصصان امنیت سایبری ماموریت‌های کنونی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) ممکن است تحت تاثیر افشاگری‌های اخیر ویکی‌لیکس مختل شوند.

پیش از این اطلاعاتی که سایت افشاگر ویکی‌لیکس درباره ابزارهای هک کردن سیا منتشر کرده بود، تنها حاوی متن‌هایی در توضیح این بود که چگونه این سازمان در فضای سایبر جاسوسی می‌کند.

این اولین بار است که ویکی‌لیکس بخش‌هایی از کد نرم‌افزارهای جاسوسی سایبری سیا را منتشر می‌کند.

در اسناد تازه فاش شده ویکی‌لیکس، جزئیات کد سیا برای پنهان کردن بدافزار منتشر شده است.

با استفاده از این اطلاعات امکان ردیابی بدافزارهای سیا برای همه وجود دارد؛ به این دلیل که نشانه‌ها و ردپای کدنویسی این سازمان در اسناد اخیر فاش شده است.

نیکلاس ویور، متخصص و پژوهشگر امنیت کامپیوتر از دانشگاه برکلی کالیفرنیا می‌گوید که افشاگری اخیر ویکی‌لیکس "مخرب‌ترین افشاگری از لحاظ تکنیکی" است.

این متخصص امنیت سایبری مدعی شده است که "به نظر می‌رسد افشاگری اخیر، مستقیما برای ایجاد اخلال در عملیات‌ جاری سیا و فاش کردن ماموریت‌های پیشین این سازمان برنامه‌ریزی شده باشد."

به گفته متخصصان این امکان وجود دارد که بدافزارهایی که پیش از این شناسایی شده و کسی نمی‌دانسته که بخشی از عملیات سیا بوده، با استفاده از کدهای منتشر شده از سوی ویکی‌لیکس به عنوان کار سیا شناسایی شوند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا اصالت اسناد فاش شده از سوی ویکی‌لیکس را تایید نکرده اما یک سخنگوی این سازمان گفته که فعالیت‌های اخیر این سایت افشاگر برای آمریکایی‌ها "عمیقا مشکل‌ساز" خواهد شد.

دین بوید، سخنگوی سازمان سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا گفته است: "دیکتاتورها و تروریست‌ها دوستی بهتر از جولیان آسانژ ندارند، چرا که حریم خصوصی آنها تنها چیزی است که آسانژ محافظت می‌کند."