سفر داماد ترامپ به عراق 'برای به‌دست‌آوردن تصویری دست اول'

جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد رئیس‌جمهوری آمریکا در کنار ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، پیش از پرواز به عراق حق نشر عکس Reuters
Image caption جارد کوشنر و ژنرال جوزف دانفورد پیش از پرواز به عراق

هم‌زمان با ادامه عملیات برای بیرون‌راندن کامل داعش از شهر موصل، کاخ سفید تایید کرده است که جارد کوشنر، داماد و مشاور ارشد دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به عراق سفر کرده است.

آقای کوشنر به دعوت ژنرال جوزف دانفورد و همراه این رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به عراق رفته است.

خود جارد کوشنر در این باره با رسانه‌ها حرف نزده، اما ژنرال دانفورد گفته است که مشاور ارشد رئیس‌جمهوری آمریکا، برای به‌دست‌آوردن تصویری "دست اول و غربال‌نشده" از آن‌چه در عراق می‌گذرد، به این منطقه سفر کرده است.

در این سفر توماس بوسرت، دستیار رئیس‌جمهوری آمریکا در امنیت ملی و مبارزه با تروریسم همراه جارد کوشنر بوده است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، وعده داده است که عملیات ائتلاف ضد داعش را تقویت کند.

این سفر آقای کوشنر به عراق دو هفته پس از دیدار حیدر عبادی، نخست‌وزیر عراق، با دونالد ترامپ در کاخ سفید است.

نخست‌وزیر عراق در سفر به واشنگتن پس از دیدار با رئیس‌جمهوری آمریکا گفت استنباطش این است که دولت جدید آمریکا رویکردی تهاجمی‌تر در مبارزه با تروریسم دارد و دولت آقای ترامپ در مقایسه با دولت باراک اوباما "آمادگی دارد به اقدامات بیشتری دست بزند."

جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، گفته است که چند هفته پیش از جارد کوشنر دعوت شده بود که اگر علاقه دارد، خودش به عراق سفر کند و از نزدیک شاهد وضعیت باشد.

ژنرال دانفورد می‌گوید خودش هم به همین دلیل مرتب از واشنگتن به عراق می‌رود چون "هرچه بیشتر در جریان باشید که در خود جبهه چه خبر است، وقتی درباره مسائل استراتژیک حرف می‌زنید بیشتر مطلع هستید."

کاپیتان گرگ هیکس، سخنگوی ژنرال دانفورد، گفته است که جارد کوشنر به عراق سفر کرده تا "حمایت و تعهد" شخص رئیس‌جمهوری آمریکا برای دولت عراق و نیروهای آمریکایی که به مبارزه علیه داعش کمک می‌کنند را نشان دهد.

این سفر داماد دونالد ترامپ به عراق در بحبوحه عملیات نیروهای عراقی برای گرفتن کامل موصل، آخرین پایگاه عمده داعش در این کشور صورت گرفته است. نیروهای ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا از این عملیات پشتیبانی می‌کنند.


هادی نیلی، بی‌بی‌سی فارسی، واشنگتن

جارد کوشنر، داماد دونالد ترامپ، از زمان دوره انتقالی دولت به عنوان مشاور ویژه او در روند تشکیل دولت در کانون تصمیم‌گیری‌ها قرار گرفت.

او که تقریبا هم‌زمان با آغاز دولت ترامپ ۳۶ ساله شد، در دیدارهای مهمی با رهبران جهان، از دیدار با نخست‌وزیر اسرائیل تا دیدار با قائم‌مقام ولی‌عهد عربستان، کنار رئیس‌جمهور بود. دیدارهایی که وزیر خارجه در آنها غایب بود.

حالا او در حالی به عراق سفر کرده که رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا هنوز از زمان آغاز کارش به آن‌جا نرفته است. هرچند حدود دو هفته پیش جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا، در سفری از پیش اعلام نشده به عراق رفت.

حضور آقای کوشنر در عراق در کنار رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح آمریکا، آن هم درست زمانی که او قرار است در تحقیقات کنگره درباره ادعای نفوذ روسیه در انتخابات اخیر آمریکا هم حاضر شود، نشانه دیگری از گسترش نفوذ داماد دونالد ترامپ در سیاست‌گذاری‌های کاخ سفید تلقی شده است.

دونالد ترامپ در رقابت‌های انتخاباتی از راه‌بردهای آمریکا در نبرد با داعش و دیگر اسلام‌گرایان افراطی انتقاد می‌کرد و می‌گفت اگر به ریاست‌جمهوری برسد، خودش به طور مستقیم در این باره دخالت می‌کند. حالا چشم و گوش قابل‌اعتماد او برای تصویری "غربال‌نشده" به عراق رفته است.


پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
حضور دختر و داماد ترامپ در کاخ سفید بیشتر می‌شود - گزارش هادی نیلی از واشنگتن

موضوعات مرتبط